Čtvrtstoletí od začátku sametové revoluce si v Praze připomenou prezidenti i dvě desítky shromáždění

17.11.2014 6:26

Česko si dnes připomene čtvrtstoletí od pádu komunistického režimu v někdejším Československu. Výročí je věnována řada vzpomínkových akcí, ale i pochodů a happeningů především v centru Prahy. Oficiálních akcí se spolu s Milošem Zemanem zúčastní i prezidenti z Německa a zemí visegrádské čtyřky.

Čtvrtstoletí od začátku sametové revoluce si v Praze připomenou prezidenti i dvě desítky shromáždění
Foto: red
Popisek: Dokumenty z předlistopadu 1989, Ilustrační foto

Jedním z prvních politiků, kteří dnes přijdou k památníku na Národní třídu, bude premiér Bohuslav Sobotka. V poledne odlétá do USA, kde v budově Kongresu odhalí bustu exprezidenta Václava Havla.

Prezident odhalí pamětní desku k výročí listopadových událostí

Dějištěm akcí dnes budou hlavně Václavské náměstí a tradičně Národní třída, kde byl 17. listopadu 1989 komunistickou policií brutálně potlačen pochod studentů. Jejich průvod začal na Albertově, kde se uskuteční vzpomínkové shromáždění pořádané Karlovou univerzitou. Zeman tam má odpoledne odhalit pamětní desku k výročí listopadových událostí. Se středoevropskými prezidenty by se měl poté zúčastnit slavnostního shromáždění v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Levicové iniciativy svolávají na Klárově akci na Zemanovu podporu

Na Národní třídě se uskuteční happening, který organizují skupiny protestující proti činům a projevům prezidenta Zemana. Další občanské iniciativy chystají na odpoledne do centra Prahy satirický průvod v karnevalových maskách. Levicové iniciativy uspořádají na Klárově shromáždění ke kritickému hodnocení vývoje v Česku a na podporu Zemana.

Po setmění se budou zapalovat svíčky

Se setměním by se v ulicích velkých českých a moravských měst měly objevit zapálené svíčky za oběti komunismu, v Praze bude lidský světelný řetěz na Národní třídě. Na Václavském náměstí, které bylo před 25 lety dějištěm řady demonstrací, bude koncert s názvem Znovu 89. V Národním divadle se uskuteční předání Cen Paměti národa, na které bylo nominováno dvacet odpůrců komunistické totality z pěti středoevropských zemí.

Celkem se mají v centru Prahy uskutečnit podle policie dvě desítky shromáždění. Otevřeno pro zájemce bude mít Ministerstvo dopravy, v jeho budově mělo sídlo vedení předlistopadové komunistické strany.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

20:55 Šok: Na Zemana veřejně vybafl Vladimír Hučín a bylo to naprosto nezapomenutelné. Prezident nejdrsněji zesměšnil Kalouska

V rámci své šesté návštěvy Olomouckého kraje zavítal v úterý pozdě odpoledne prezident České republi…