Soudkyně potvrdila prvoinstanční rozsudek a zamítla odvolání s tím, že „určující zásadní příčinou újmy – toho, že byli žalobci od 18. července 2015 do 1. února 2016 uneseni – bylo kriminální jednání únosců“. Názor unesených, že za únos je svou nečinností odpovědný stát, se podle soudkyně nepotvrdil, jak informuje server iROZHLAS.cz.
Zpravodajské služby navíc podle soudu sice spadají do výkonné moci, ale „nevykonávají státní správu ve vlastním slova smyslu“. Proto není možné po nich prostřednictvím státu vyžadovat odškodnění za špatný úřední postup, i kdyby nastal.
Únos advokáta Jana Švarce, překladatele Adama Homsiho, dvou novinářů a dalšího Čecha se odehrál v roce 2015 v Libanonu. Celkem strávila pětice v zajetí 199 dní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Nejvyšší soud , soud , Švarc , terorista , únos , Libanon , Fajád , iRozhlas.cz
autor: jma
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
Matěj Gregor a bývalý europoslanec Jan Zahradil rozebírají aktuální hrozby, které podle nich otřásaj…
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska