Čtyřkoalice se dohodla. Brněnským primátorem bude Vokřál z hnutí ANO

17.10.2014 15:46

Vítězné hnutí ANO v Brně uzavřelo koalici s hnutím Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených. Primátorem bude lídr ANO Petr Vokřál. Novinářům to dnes řekli zástupci stran a hnutí. Finální koaliční smlouvu podepíšou zástupci do konce října.

Čtyřkoalice se dohodla. Brněnským primátorem bude Vokřál z hnutí ANO
Foto: Martin Šimák
Popisek: Manifestace v Brně
reklama

Čtyřkoalice má dohromady 31 mandátů, což je nadpoloviční většina v 55členném zastupitelstvu. Brno dosud vedla koalice složená z ČSSD a ODS. Primátorem byl osm let Roman Onderka (ČSSD).

Kromě primátora budou čtyři náměstci. "Každý koaliční partner bude mít jednoho náměstka," uvedl Vokřál. První náměstkyní se stane lidovkyně Klára Liptáková. Dalším bude lídr Žít Brno Matěj Hollan, zelení musí jméno svého náměstka probrat v klubu stejně jako hnutí ANO. Kromě toho bude mít ANO tři radní, lidovci dva radní a Žít Brno jednoho radního. Za zelené žádný radní nebude.

Koalice zná své programové priority

Jedním z témat čtyřkoalice bude například doprava a nutnost vybudování dalšího úseku brněnského velkého městského okruhu. Společnou řeč našli i v tématech, kde se zcela neshodli. Patří mezi ně například modernizace železničního nádraží, holdingové řízení městských společností, ale také například otevřenost radnice. Kompromisy v rozdílných pohledech hledali zástupci i pracovní skupiny partnerů od pondělí.

ANO bude prosazovat co nejméně politiků v městských firmách a transparentní radnici. Ta se zamlouvá i nováčkům na politické scéně z Žít Brno, kteří chtějí také více zatáhnout obyvatele do rozhodování o městě. Lidovci plánují podporu malých a středních podnikatelů a zaměří se také na mladé rodiny a seniory. Zelení zase chtějí vyřešit polohu hlavního vlakového nádraží v Brně a zlevnit roční jízdenku na městskou hromadnou dopravu na 2500 korun.

Komunální volby v Brně vyhrálo hnutí ANO se ziskem 13 mandátů před druhou ČSSD s 11 mandáty. ČSSD tak neobhájila vítězství před čtyřmi lety. Třetí Žít Brno a čtvrtí lidovci získali shodně sedm mandátů. Zelení mají čtyři zastupitele. Spolu s ČSSD bude v opozici ještě pět zastupitelů za ODS, čtyři komunisté a čtyři zástupci TOP 09.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…