Čunek bude kandidovat proti Bělobrádkovi na předsedu KDU-ČSL

27.05.2017 16:27

Zlínský hejtman Jiří Čunek bude kandidovat na předsedu KDU-ČSL. Do funkce byl navržen na dnešním sjezdu strany v Praze. Jeho soupeřem je dosavadní lidovecký předseda a vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek, který získal nominaci už před sjezdem. V kandidátském projevu před volbou apeloval Bělobrádek na podporu vzdělávání, Čunek na podporu tradičních rodin, píše ČTK.

Čunek bude kandidovat proti Bělobrádkovi na předsedu KDU-ČSL
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

„Já si myslím, že je vždycky dobře, aby bylo více kandidátů. A pak je taky důležité, aby ostatní slyšeli naše pohledy na to, jak jít do voleb, co je důležité. Z toho může vzniknout zajímavá synergie,“ řekl Čunek novinářům k tomu, co ho ke kandidatuře vedlo. Svou kandidaturou chce také motivovat spolustraníky, protože když se dějí pouze očekávané věci, je to podle něj demotivační.

O očekávaném volebním výsledku nechtěl spekulovat, podotkl ale, že si věří. „Já jsem si v životě vždycky věřil, ale můj život nestojí na tom, jestli budu mít nějakou funkci,“ uvedl. Prohlásil také, že nikdy neplánoval, že by v případě neúspěchu ve volbě předsedy usiloval o funkci prvního nebo řadového místopředsedy strany.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Bělobrádek v kandidátském projevu uvedl, že lidovci musejí dbát o prosazování svých tradičních témat, jako je rodinná politika nebo solidarita. Zároveň je ale podle něj klíčové pro budoucnost podporovat vzdělávání, neboť na tom bude záviset budoucí prosperita Česka. Kladl také důraz na to, aby strana vystupovala jednotně.

Čunek naproti tomu v kandidátském projevu mluvil o tom, že by se lidovci měli víc soustředit na ochranu a podporu tradičních rodin s dětmi a vyslovil se i pro obnovení povinné vojenské služby, která podle něj slouží k větší sounáležitosti mezi sociálními vrstvami a podporuje vlastenectví. Čunek také podotkl, že by KDU-ČSL měla vystupovat razantněji, protože umírněné postoje podle něj působí jako moralizování, které voliči nemají rádi.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

O Čunkově kandidatuře se spekulovalo v posledních několika měsících, hejtman a senátor se ale před lidoveckým sjezdem jasně nevyjádřil. Vystupoval ale kriticky k některým krokům vedení strany. Při jednáních s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) o vzniku volební koalice kritizoval způsob, jakým vedení lidovců k rozhovorům přistoupilo. Podle něj začalo jednání příliš pozdě a zůstalo málo času na to, aby členské základny obou subjektů mohly spojenectví vstřebat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

10:24 Sebrat ambasádě Ruska elektřinu, plyn, vše. Přední tvář TV NOVA v akci

Světlo světa spatřila další z řady petic kolujících českým veřejným prostorem. Tato nová petice přip…