Čunek má problém. V kraji mnozí nechtějí jeho nemocnici. A teď ukazují, kolik to doopravdy má stát a o co kvůli tomu lidé přijdou

6. 5. 2020 18:17

Zastupitel Zlínského kraje Michal Dvouletý, jenž je zároveň krajským předsedou Strany soukromníků ve Zlínském kraji, se na svém facebookovém profilu obul do hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Jde mu o zlínskou nemocnici.

Čunek má problém. V kraji mnozí nechtějí jeho nemocnici. A teď ukazují, kolik to doopravdy má stát a o co kvůli tomu lidé přijdou
Foto: Michal Pavlásek
Popisek: Ing. Michal Dvouletý, krajský předseda strany Soukromníků a zastupitel Zlínského kraje
reklama

Podle Dvouletého se manipulace s fakty stala pro hejtmana Jiřího Čunka běžnou součástí bitvy o novou nemocnici. „Asi vsází na to, že lidé jsou hloupí a nechají si namluvit cokoliv. A když se to stokrát zopakuje, stane se to možná i pravdou,“ poznamenal Dvouletý a poukázal na, dle jeho slov, nejnovější propagandu na oficiálních stránkách kraje.

Anketa

Vadí vám, že policie a soudy stále popotahují Petra Nečase?

12%
88%
hlasovalo: 9824 lidí

„Kraj při rozpočtu 14,5 miliardy Kč přeci zvládne splácet úvěr za novou nemocnici ve výši 222 milionů Kč ročně,“ cituje Dvouletý a tento výrok nazývá hejtmanovou demagogií. Pravda je však podle něj někde jinde. „Krajským rozpočtem většina peněz pouze protéká, např. na školství, sociální služby a další běžné výdaje. Na investice má kraj jen cca 4 %, tj. necelých 500 milionů Kč ročně. Splácet úvěr za novou nemocnici bude tedy znamenat pokles investic asi na polovinu. A to za předpokladu, že úvěr bude skutečně „jen“ 3 miliardy Kč. Jenže bude mnohem vyšší, protože mnohem vyšší bude jak cena nové nemocnice, tak další výdaje,“ poznamenal Dvouletý.

Stejně tak je podle něj hejtmanovou demagogií to, že se v nové nemocnici počítá s vybavením za jednu miliardu korun, které bude hradit KNTB. Tyto prostředky má získat z prodeje současného areálu nemocnice. „Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně by možná někdy mohla prodat svůj dnešní areál (asi další zájem?), ale peníze na vybavení nové nemocnice bude potřebovat o několik let dříve. Kde vezme tyto peníze, když nevytváří žádný zisk? Půjčí si je? Vezme je na úkor zdravotníků? A kde vezme kraj další stovky milionů, aby měl na to si vykoupit část areálu dnešní KNTB pro jiný účel, např. sociální služby?“ ptá se Dvouletý. 

„Buď hejtman jezdí na pověstném ‚oslíku, otřes se‘, nebo nám všem věší bulíky na nos. Krajský rozpočet nikdy nebyl, není a nebude nafukovací. Ba naopak, kvůli hospodářským dopadům pandemie značně utrpí příjmy krajského rozpočtu,“ napsal Dvouletý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…