Čurbes kolem brexitu, migranti a muslimky, od kterých dávají ruce pryč. Tak to prý vypadá v Británii

11. 12. 2018 16:35

Architektka Eva Jiřičná v České televizi popsala, jaká panuje ve Velké Británii nálada ohledně brexitu. Tvrdě zkritizovala Západ a zastala se muslimek žijících v ostrovním království.

Čurbes kolem brexitu, migranti a muslimky, od kterých dávají ruce pryč. Tak to prý vypadá v Británii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Velké Británie
reklama

Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí odložila hlasování o smlouvě mezi Velkou Británií a Evropskou unií o hladkém odchodu ostrovního království z evropského společenství. Mayová považuje dohodu, kterou dojednala, za dobrou, ale je si vědoma toho, že by teď v britském parlamentu neprošla. Co se bude v Británii dít dál? Chtějí Britové stále tak vehementně odejít z EU? Nejen na tyto otázky odpovídala před kamerami České televize architektka Eva Jiřičná.

„To, co se teď v Anglii děje... Angličani na to mají krásné slovo ‚mess‘, ale já nevím, jaké by bylo nejlepší slovo v češtině. Čurbes, nepořádek,“ začala zostra Jiřičná. Zastánci brexitu podle ní lidem stavěli větrné zámky, občané jim uvěřili, hlasovali pro brexit. „To lidi volili v podstatě proti všemu. Máslo bylo drahé a sever Anglie nebyl ve stejné situaci jako jih Anglie. Celá ta obrovská změť názorů... lidé se velice malým rozdílem rozhodli udělat změnu,“ pokračovala Jiřičná.

Anketa

Je Miloš Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 19402 lidí
Jenže teď se jasně ukazuje, že sliby brexitářů tvrdě narážejí na realitu. Dvacet sedm států EU nevidí důvod, proč by měly Velké Británii ustupovat, když ostrovní království chtělo odejít. A teď se všechno dostalo do bodu, kdy se ukazuje pravda. „My jsme se dostali do bodu, kdy ta pravda vyšla najevo. Pro Anglii to nebude výhodná situace,“ poznamenala k možnosti tzv. tvrdého brexitu Jiřičná. „Nebo musíme přijmout podmínky, které budou horší, než jsou teď,“ doplnila. „A teď se zase všichni držej za hlavu a všichni jsou proti všemu,“ dodala ještě.

Architektka nepochybuje o tom, že proces odlučování EU a Velké Británie bude dlouhý a pomalý. Britové dnes mají spoustu strachů. Strach, že to všechno zavinila premiérka Theresa Mayová, další si myslí, že bez Mayové to bude ještě horší. Zkrátka a dobře, nikdo tak úplně neví, co bude dál.

Anketa

Je ostuda, že se Česko nepřipojilo k migračnímu paktu OSN?

2%
98%
hlasovalo: 16710 lidí
Pro brexit hlasovali lidé, kteří mají pocit, že na ně politici zapomněli. Ti samí lidé volili 45. prezidenta USA a ti stejní lidé dnes pochodují ulicemi francouzských měst v hnutí žlutých vest. „I když já myslím, že každý britský penzista by byl rád, kdyby měl alespoň takové podmínky jako francouzský penzista,“ konstatovala dáma.

Svou roli v boji o brexit sehráli i migranti, a to především migranti ze střední Evropy. Jiřičná si však sama pamatuje, jaké to bylo v roli uprchlíka z Československa, a tak se současnými uprchlíky soucítí. Má např. v kanceláři jednu mladou ženu z Íránu, u které vidí, jak je nešťastná.

„Člověk nemůže nežli pociťovat ten nejhlubší soucit a snažit se pomoct, jak může,“ prohlásila Jiřičná s odkazem na válku v Sýrii. Západ tuhle situaci způsobil, a teď, když jim odmítneme pomoct, tak já to osobně považuju za hroznou nespravedlnost,“ pokračovala. „Problém je, že s těmito uprchlíky přicházejí na Západ i zloději a lidi, kteří se nezdráhají páchat nepravosti. Ta nešťastná situace vznikla tím, že Západ vyrábí zbraně a dává je lidem, kteří nikdy neměli mít zbraně v rukou,“ šila do Západu Jiřičná.

Následně se zastala muslimek, které přišly do Británie. „Ony se snaží udržet svoji kulturu, ale na ostrově od nich dávají ruce pryč,“ posteskla si. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechá si Hamáček líbit všechno? Potopená ČSSD, zaznělo

16:51 Nechá si Hamáček líbit všechno? Potopená ČSSD, zaznělo

Komentátor deníku Forum24 Jiří Sezemský se zaměřil na předsedu ČSSD a ministra vnitra Jana Hamáčka. …