K uprchlické krizi se König vyjádřil již před rokem, kdy řekl, že mu vadí, že se v Česku hledají obětní beránci a vytváří se atmosféra strachu a xenofobie. „Vůbec jsem si nemyslel, že by to mohlo vyvolat nějaké pozdvižení, natož celospolečenské. Vážně to nebyl záměr. Jen jsem si říkal, že by situaci pomohlo, když se k tomu vyjádří i někdo jiný. Třeba já jako sportovec,“ uvedl nyní. Podle svých slov nechtěl, aby jeho slova rozdělila společnost, což se přesně stalo.
„Myslím si, že od vrchu, od pana prezidenta, jsou až k obyčejnému člověku tendence nastaveny tak, že buďto musíte stát na straně A, nebo na straně B. Já jsem přitom jen chtěl poukázat na to, že bychom se měli zamyslet, proč tady taková atmosféra vzniká, kdo na tom profituje,“ vidí důvody polarizace společnosti poměrně jasně. Jak uvedl, po rozhovoru mu tehdy začaly chodit i nenávistné zprávy a výhrůžky. „A naopak – z té druhé poloviny mi začali psát lidé, že mě obdivují, že jsem s tím vyšel ven, že jsem je podpořil a tak dále. Jenže já jsem je ve skutečnosti nepodpořil. Nechci snižovat to, že část lidí cítí strach, třeba i oprávněný. Vždyť se podívejte, jakými informacemi je každý den straší různá pochybná média, čím je zahlcuje třeba Twitter,“ podotkl. Svých slov však prý nelituje.
„Podle mě by sportovci, ať už mají jakýkoli názor, neměli mít strach ho říkat. Jistě, dá se toho zneužít, tomu nezabráníte. Ale o to víc si pak cením každého, kdo jde se svým viděním světa alespoň trošku ven. Kdo nemluví jenom o sportu,“ uvedl. Myšlení některých ve stylu „drž hubu a jezdi“ se podle něj musí změnit. „Dokud si neuvědomíme, že máme problém, nepohneme se z místa. A zůstaneme zavření v té naší negativní bublině,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef