Další Moravcův prohřešek, schválila Rada ČT. Za sestavu, kterou si pozval do studia

25.03.2025 17:51 | Monitoring

Moderátor České televize Václav Moravec má další prohřešek. Rada ČT v úterý konstatovala, že pořad Fokus Václava Moravce porušil Kodex ČT nevyváženým výběrem hostů v prosincovém díle, který se věnoval svobodě slova a dezinformacím. Do pořadu byla pozvána třeba Věra Jourová, Jiří Přibáň nebo Ivan Bartoš. „Naopak nebyl pozván nikdo z obhájců svobody projevu, jako jsou například Dan Vávra či Vlastimil Veselý ze Společnosti pro obranu svobody projevu,“ vysvětluje člen Rady ČT Pavel Matocha.

Další Moravcův prohřešek, schválila Rada ČT. Za sestavu, kterou si pozval do studia
Foto: Scren ČT24.cz
Popisek: Václav Moravec

Václav Moravec byl opět pokárán kontrolním orgánem České televize. V únoru konstatoval Etický panel ČT, že se Moravec provinil, když v souvislosti se slovenským premiérem Robertem Ficem používal příměry s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem.

Nyní se Moravcem zabývala Rada ČT, kde zkonstatovala, že jeho pořad Fokus Václava Moravce porušil Kodex ČT.

„V prosincovém díle Fokusu VM, jehož tématem byla svoboda slova a dezinformace, došlo ke zcela evidentnímu nevyváženému výběru pozvaných hostů (pozváni byli Věra Jourová, Ivan Bartoš, Jiří Přibáň, Karel Hvížďala, Radka Denemarková a Laura Kellö Kalinská), kteří reprezentovali pouze zastánce cenzorských zásahů do obsahu. Naopak nebyl pozván nikdo z obhájců svobody projevu, jako jsou například Dan Vávra či Vlastimil Veselý ze Společnosti pro obranu svobody projevu nebo Daniel Kaiser či Dalibor Balšínek z týdeníku Echo,“ uvedl na svém Facebooku Pavel Matocha.

Rada ČT ve svém stanovisku konkrétně uvedla, že „svoboda slova je hodnota, na které se podílejí a kterou vytvářejí všichni svéprávní členové dané společnosti, nikoli pouze profesionálové. Hosté ve studiu reprezentovali pouze jeden názorový proud (což redakce dokonce nepřímo přiznává), který zastupuje např. příznivce selektivní regulace obsahu (na sociálních sítích), diskuse např. nezohledňovala různá (i odborná) stanoviska k problematice factcheckingu v porovnání s crowdsourcingem, což je v současné době jeden z hlavních bodů diskuse na téma svoboda slova/cenzura apod.,“ vysvětluje ve svém stanovisku Rada ČT.

Na rozdíl od politické diskuse, kdy je vyváženost dána výběrem hostů z rozličných politických stran, u tzv. nezávislých expertů nelze na první pohled určit jejich hodnotové či ideologické stanovisko. Podle Rady ČT je ale základním úkolem dramaturgů či editorů rozpoznat, ke kterému názorovému proudu ten či onen diskutující náleží.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

11:36 Šok kolem globálního oteplování: Zjistili, že to přehnali a všechny naštvali

Bývalý britský premiér Tony Blair varuje, že debata o změně klimatu se stala iracionální a odrazuje …