Další konflikt mezi Hřibem a Pospíšilem. Tentokrát jde o trafiky v městské firmě

11. 4. 2019 17:48

Pražští Piráti podle webu Novinky.cz chtějí přeobsadit nebo zcela zrušit tři zaměstnanecká místa v dozorčí radě Pražské plynárenské a.s. Podle primátora Zdeňka Hřiba to přinese úspory. Odbory ale upozorňují, že je to jen snaha získat větší vliv v jedné z městských společností.

Další konflikt mezi Hřibem a Pospíšilem. Tentokrát jde o trafiky v městské firmě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lídr České pirátské strany a nový primátor Prahy Zdeněk Hřib
reklama

„V souladu s předvolebními sliby dochází ke snížení počtu placených členů dozorčí rady, stejně jako tomu bylo nedávno ve společnosti Trade Center Praha. Tímto krokem ušetří plynárny 1,5 milionu korun ročně,“ vysvětloval situaci pražský primátor Hřib.

V dozorčí radě Pražské plynárenské a.s. je v současnosti devět členů, šest politických nominantů a tři zaměstnanci. Piráti v čele s primátorem plánují tři zaměstnanecké posty nahradit politickými nominanty nebo zcela zrušit.

Proti se kromě odborů staví i koaliční partner TOP 09 v čele s Jiřím Pospíšilem. „Nevidím důvod, proč bychom měli mít v dozorčích radách více politiků,“ řekl Pospíšil s tím, že se o věci bude jednat v pátek na zastupitelském klubu Spojených sil pro Prahu. „Piráti slibovali, že se bude vybírat do dozorčích rad podle odbornosti, a nikoliv podle politických nominací. Toto je bezdůvodné rozšiřování vlivu politiků ve firmách, kde tradičně mají v kontrolních orgánech vliv i zaměstnanci. Nevím, proč to rušit,“ dodal Pospíšil.

Situace kolem Pražské plynárenské zneklidnila především zástupce odborů. „Vnímám to velmi útočně. Zdá se mi, že Piráti touží po ovládnutí jedné z městských společností, a protože nemohou získat na svou stranu většinu, snaží se vyhodit zástupce zaměstnanců dozorčí rady. Považuji to za naprosto neakceptovatelné,“ řekl k tomu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

„Piráti vydedukovali, že když tři zaměstnance vyhodí, budou mít o hlasy více. A podaří se jim na některé pozice dostat své lidi, aby mohli přehlasovat ostatní v dozorčí radě,“ nebral si servítky Středula. Zatímco političtí nominanti podle Středuly sledují zájmy politické, zástupci zaměstnanců sledují pouze zájmy společnosti, a proto by v dozorčí radě měli být.

„Piráti se rychle naučili praktiky starých politiků. V podstatě to s těmi, kterých se to týká, vůbec neřeší. Je to informace neoficiální, zatím se o tom jenom mluví,“ zakončil Středula s tím, že věc se teprve bude dále projednávat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

15:05 Země jde do kopru, smál se Moravec Babišovi. A vyslechl si za to od Faltýnka

Funguje ještě vůbec koalice ANO a ČSSD držená u moci komunisty, když byly obří daňové změny prohlaso…