Další problém s EET: Výrobci pokladen vydali důležité varování

27. 11. 2016 9:40

Ve čtvrtek 1. prosince nastane pro české hoteliéry a restauratéry zlomový den. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na ně skutečně uvalí elektronickou evidenci tržeb, a pokud nebudou plnit povinnosti z ní plynoucí, mohou se těšit až na půlmilionovou pokutu. Výrobci pokladen v této souvislosti vydali varování, které nejednoho podnikatele nepotěší.

Další problém s EET: Výrobci pokladen vydali důležité varování
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.
reklama

Kritických hlasů proti EET neubývá. Tvrdý boj se o ni vede i ve vládě. Jindy klidný předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) se rozzuřil poté, co ministr financí a garant projektu EET navrhl jen týden před jejím ostrým startem nové výjimky pro podnikatele s odůvodněním, že chce pomoci malým živnostníkům a e-shopům. Vláda je u moci už tři roky a nejen premiér Sobotka si kladl otázku, proč si Babiš vzpomněl na drobné živnostníky a e-shopy až teď.

To však není jediný problém, s nímž bude třeba se vyrovnat. „Výrobci EET pokladen varují, že někteří jejich zákazníci budou od 1. prosince porušovat zákon nebo budou muset dočasně zavřít. Nestihnou jim totiž zprovoznit systém EET, protože u sofistikovanějších pokladen na míru si zákazník sám neporadí. Finanční úřad slibuje, že bude sice tolerantní, ale ignorování EET bude pokutovat až půl milionem,“ píše server iDnes.cz.

Celý článek naleznete zde.

Výrobci pokladních systémů si stěžují, že se musejí vypořádat se šibeničními termíny. Instalovat systémy do pokladen mohli až od 1. listopadu, kdy odstartoval testovací provoz EET, ale za jeden jediný měsíc není možné obsloužit všechny provozovny v České republice, na které se vztahuje povinnost od 1. prosince přejít na elektronickou evidenci tržeb. Podnikatelé si stěžují, že se to nedalo stihnout, ani když dočasně přijali nové pracovníky a prodloužili pracovní dobu.

„V Německu dostal celý sektor na přechod na podobný fiskální systém dva roky, v Rakousku šlo vše ve dvou fázích a každá trvala rok,“ říká Tomáš Pačes, spolumajitel Vectron Systems CZ, výrobce pokladních systémů, který spravuje u svých zákazníků 1 400 pokladen.

Stojí za pozornost, že ministr Babiš podobnou kritiku odmítá. Na sociální síti Facebook si pochvaloval, že všechno běží, jak má, a EET naostro odstartuje bez problémů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

16:50 „Odevzdejte nám sochu maršála Koněva!“ Ruský ministr poslal rázný dopis Metnarovi. Toto v něm píše dále...

"Žádám vás, abyste co nejdříve odevzdali památník Ruské federaci," napsal mimo jiné ruský ministr ob…