Další snahu komunistů o referendum k církevním restitucím vláda asi odmítne

14.04.2012 12:01

Vláda pravděpodobně opět odmítne další návrh KSČM, a to ústavního zákona, podle kterého by o majetkovém vyrovnání státu s církvemi měli rozhodnout lidé v referendu. Koalice prosazuje řešení církevních restitucí zákonem, vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu.

Další snahu komunistů o referendum k církevním restitucím vláda asi odmítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Postoj vlády bude sice jen doporučením pro parlament, ale sněmovna loni v prosinci podobnou předlohu KSČM odmítla. Lidé by se podle komunistického návrhu měli vyjádřit k tomu, zda by stát, kraje nebo obce měly na církve ještě převádět nějaký majetek.

Komunisté novou otázku podle návrhu vládního stanoviska, kterým se má kabinet zabývat ve středu, formulovali nevhodně, „neboť není zřejmé, jakou formu majetkového vyrovnání představuje“. Návrh KSČM se také nijak nevypořádává s předloňským požadavkem Ústavního soudu na přijetí zákona o církevních restitucích, jehož vládní návrh už poslanci koalice v prvním kole schvalování prosadili.

Církve by podle této normy měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu, a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let. K částce by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opozice zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad.

Obecné referendum - i kvůli církevním restitucím - neúspěšně prosazovala ve sněmovně opoziční ČSSD. Vláda přichystala vlastní návrh úpravy všelidového hlasování a stanovila tvrdší podmínky pro jeho vyhlášení i uznání závaznosti výsledků. Podmínkou by například bylo, že by se referenda zúčastnila alespoň polovina voličů. O plebiscit by muselo požádat nejméně čtvrt milionu lidí a jeho konání by navíc musely schválit obě komory parlamentu. Podle opozice mají vládní podmínky fakticky plebiscitu zabránit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…