Další snahu komunistů o referendum k církevním restitucím vláda asi odmítne

14.04.2012 12:01

Vláda pravděpodobně opět odmítne další návrh KSČM, a to ústavního zákona, podle kterého by o majetkovém vyrovnání státu s církvemi měli rozhodnout lidé v referendu. Koalice prosazuje řešení církevních restitucí zákonem, vyplývá to z návrhu stanoviska na vládním webu.

Další snahu komunistů o referendum k církevním restitucím vláda asi odmítne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy
reklama

Postoj vlády bude sice jen doporučením pro parlament, ale sněmovna loni v prosinci podobnou předlohu KSČM odmítla. Lidé by se podle komunistického návrhu měli vyjádřit k tomu, zda by stát, kraje nebo obce měly na církve ještě převádět nějaký majetek.

Komunisté novou otázku podle návrhu vládního stanoviska, kterým se má kabinet zabývat ve středu, formulovali nevhodně, „neboť není zřejmé, jakou formu majetkového vyrovnání představuje“. Návrh KSČM se také nijak nevypořádává s předloňským požadavkem Ústavního soudu na přijetí zákona o církevních restitucích, jehož vládní návrh už poslanci koalice v prvním kole schvalování prosadili.

Církve by podle této normy měly dostat asi polovinu někdejšího majetku zhruba za 75 miliard korun, který je v držení státu, a za další náhradu 59 miliard korun během 30 let. K částce by se připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opozice zpochybňuje jak výši ocenění majetku, tak vyčíslení náhrad.

Obecné referendum - i kvůli církevním restitucím - neúspěšně prosazovala ve sněmovně opoziční ČSSD. Vláda přichystala vlastní návrh úpravy všelidového hlasování a stanovila tvrdší podmínky pro jeho vyhlášení i uznání závaznosti výsledků. Podmínkou by například bylo, že by se referenda zúčastnila alespoň polovina voličů. O plebiscit by muselo požádat nejméně čtvrt milionu lidí a jeho konání by navíc musely schválit obě komory parlamentu. Podle opozice mají vládní podmínky fakticky plebiscitu zabránit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta j…