Další „zmizelí“ nemocní s covidem. Statistici škrtli 42 hospitalizovaných

28.07.2020 22:50

Už opět se mění údaje v oficiálních koronavirových statistikách. Tentokrát neubyli nemocní, „zmizelo“ ovšem rovnou 42 hospitalizovaných. Změny ve statistikách Ministerstva zdravotnictví pokračují od neděle, kdy u nás rázem ubylo přes 1700 prokázaných případů aktuální nákazy. Hospitalizováno je nyní 108 lidí.

Další „zmizelí“ nemocní s covidem. Statistici škrtli 42 hospitalizovaných
Foto: Jičínská nemocnice
Popisek: Oddělení pro pacienty s podezřením na COVID-19 v jičínské nemocnici
reklama

Anketa

Chcete, aby Česká republika ratifikovala Istanbulskou úmluvu?

2%
98%
hlasovalo: 29843 lidí
Ministerstvo zdravotnictví pokles v počtu hospitalizovaných vysvětluje tím, že se již dříve koronavirem nakažení lidé – zahrnutí v původní statistice – léčí s jinými zdravotnými problémy. „S potřebným časovým odstupem byla v nemocnicích zpětně provedena kontrola zdravotních záznamů a byly identifikovány hospitalizace a překlady pacientů, kteří do nemocnic přišli z důvodů covid-19, avšak jejich pokračující hospitalizace již s touto nemocí nesouvisí a jde o řešení jiných zdravotních problémů,“ uvedlo ministerstvo.

Již v neděli – po kontrole statistik nařízené ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) – ubylo ve statistice během jednoho dne 1775 prokázaně nakažených.

Naopak vyléčení na sklonku minulého týdne výrazně poskočili. Ti se z údaje uvádějícího 9590 lidí změnili na 11.423. Vyléčení tedy „poskočili“ o 1833 osob.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek náhlý rozdíl vysvětlil tím, že některé hygienické stanice v krajích byly v poslední době vytíženy eliminací epidemie v lokálních ohniscích nákazy a aktualizace údajů o počtech vyléčených pro ně nebyla prioritou.

Od počátku epidemie se v České republice nakazilo 15.684 lidí, z nichž se už téměř tři čtvrtiny uzdravily. Statisticky je vykázáno 374 lidí zemřelých s koronavirem.

Aktivních prokázaných případů infekce je 3944; hospitalizováno je 108 lidí.

Fotogalerie: - Jak je to s Covidem?

Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference Adama Vojtěcha a jeho týmu ke s...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Tisková konference ministra zdravotnictví Adama Vo...
Adam Vojtěch

V pondělí vznikl nový poradní orgán vlády, Rada vlády pro zdravotní rizika. Ten se bude zabývat velkými zdravotnickými hrozbami, které mohou ohrožovat občany nebo území České republiky. „Tato Rada je zřízena nejen kvůli koronaviru, ale eventuálně v budoucnosti také pro další zdravotní rizika. Jde o to, abychom spojili své síly, a musí to mít jasný systém řízení,“ konstatoval premiér Andrej Babiš, který se zároveň stal předsedou Rady.

Místopředsedy Rady vlády pro zdravotní rizika jsou ministr vnitra a ministr zdravotnictví, dalšími členy jsou ministr obrany, vládní zmocněnci pro digitalizaci a pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, předseda Asociace krajů ČR a zástupce zdravotních pojišťoven.

Radě vlády pro zdravotní rizika bude podřízen Integrovaný centrální řídicí tým, který bude výkonným operačním orgánem a bude operativně řešit problémy, pokud se objeví. Tento orgán bude řídit hlavní hygienička ČR a kromě Ministerstva zdravotnictví se do něj zapojí i experti Armády ČR, kteří budou pomáhat jak s efektivním řízením projektu tzv. chytré karantény, tak případně i se zřizováním a zajišťováním odběrných míst.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

17:33 Mrkvový ignorant. Zbláznil se ten Babiš už úplně? Telička napráskal, jak si o svém bývalém předsedovi povídá v Bruselu

Čau lidi. Premiér Babiš sdílel na svém facebooku mrkvový cupcake. A lidi mu ho dali sežrat. Polovina…