Dalších půl miliardy dolarů Ukrajině, oznámil Biden v Kyjevě

20.02.2023 13:25

Americký prezident Joe Biden v pondělí překvapivě zavítal do Kyjeva, ačkoliv to Bílý dům opakovaně označoval za nereálné. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je to „významný okamžik pro Ukrajinu.“ Biden Ukrajině slíbil další vojenskou pomoc v hodnotě půl miliardy dolarů, včetně dlouho žádaných raket s dlouhým doletem. Během Bidenovy krátké návštěvy Kyjeva se v oblasti rozezněl poplach před možným raketovým útokem.

Dalších půl miliardy dolarů Ukrajině, oznámil Biden v Kyjevě
Foto: MZV Ukrajiny
Popisek: Prezident USA Joe Biden s ukrajinským prezidentem Zelenským v Kyjevě

Biden v rámci své cesty do Polska, kde se má setkat s evropskými představiteli z regionu, včetně českého premiéra Petra Fialy, překvapivě dorazil i do Kyjeva. Média po celém světě sdílí obrázky amerického prezidenta, který se prochází ulicemi ukrajinského hlavního města.

Anketa

Je v pořádku, že vláda zvýší důchody méně, než ukládá zákon?

5%
95%
hlasovalo: 28394 lidí

Návštěva prezidenta Spojených států, nejsilnějšího ukrajinského spojence, přichází symbolicky v době prvního výročí války na Ukrajině. Podle informací CNN přijel Biden do Kyjeva v osm hodin ráno místního času a přivítala ho velvyslankyně USA na Ukrajině Bridget Brinková. Jeho kolona dorazila k Mariinskému paláci krátce po půl deváté ráno místního času. U vchodu ho přivítal Zelenskyj a jeho manželka Olena Zelenská.

„Děkuji vám, že jste přijel, pane prezidente, je to významný okamžik pro Ukrajinu," prohlásil Zelenskyj a podal Bidenovi ruku.

„Je úžasné vás vidět,“ odpověděl Biden a zdvořile se zeptal na zdraví Zelenského dětí.

Biden v rámci krátké návštěvy podle Deutsche Welle zavítal ke klášteru svatého Michala v centru Kyjeva, kde se oba státníci prošli podél Zdi paměti, kde jsou vystaveny portréty více než 4 500 vojáků, kteří padli od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym.

„V době, kdy se svět připravuje na výročí brutální ruské invaze na Ukrajinu, jsem dnes v Kyjevě, abych se setkal s prezidentem Zelenským a znovu potvrdil náš neochvějný a nezlomný závazek vůči ukrajinské demokracii, suverenitě a územní celistvosti," uvedl poté Biden v prohlášení.

Americký prezident poté oznámil další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši půl miliardy dolarů a uvedl, že balíček bude zahrnovat více vojenského vybavení, včetně dělostřelecké munice, většího množství protitankových střel a houfnic.

„O rok později Kyjev stojí. A Ukrajina stojí. Demokracie stojí," uvedl pochvalně Biden. „Považoval jsem za zásadní, aby nevznikly žádné pochybnosti o americké podpoře Ukrajiny ve válce," vysvětloval Biden důvod své návštěvy.

Biden znovu zdůraznil, že ve Washingtonu má Ukrajina širokou podporu. „Přes všechny neshody, které v našem Kongresu v některých otázkách máme, panuje v otázce podpory Ukrajiny významná shoda," uvedl. „Nejde jen o svobodu na Ukrajině. ... Jde o svobodu demokracie obecně," dodal americký prezident.

Při jeho návštěvě Kyjeva se v okolí rozezněly sirény varující před možným leteckým útokem. Právě kvůli možnému nebezpečí Bilý dům dlouhodobě odmítal, že by prezident Spojených států mohl do Kyjeva zavítat. Deník The New York Times připomíná, že Ukrajina je aktivní válečnou zónou, kde americká armáda nemá žádnou kontrolu, čímž se pondělní návštěva liší od předchozích prezidentských cest do Iráku nebo Afghánistánu.

Sám Zelenskyj odcestoval do Washingtonu v prosinci, aby se setkal s Bidenem v Oválné pracovně a promluvil na společném zasedání Kongresu - byla to jeho první cesta mimo Ukrajinu od začátku války.

Ukrajinský prezident zval Bidena na návštěvu Kyjeva v minulosti několikrát s tím, že považuje za důležité, aby se americký lídr seznámil se situací zblízka.

„Myslím, že je vůdcem Spojených států, a proto by se sem měl přijet podívat," řekl Zelenskyj v dubnu loňského roku. „S prezidentem Bidenem se občas setkáváme. Víte, že jsme pana prezidenta pozvali. Myslím, že rád navštíví Ukrajinu, pokud bude mít příležitost. Byl by to důležitý signál podpory našeho národa," řekl Zelenskyj jen před pár dny.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

školní docházka

K čemu by pomohlo, kdyby byla povinná školní docházka do 18? Tak by šli dotyční na sociálku o 3 roky později a mezitím by jen zabírali místa těm, co chtějí studovat. Teď se víc než kd jindy totiž ukazuje, že kapacity škol jsou nedostačující.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stanislav Motl oceněn. Řekl, co ho přivedlo ke psaní

19:11 Stanislav Motl oceněn. Řekl, co ho přivedlo ke psaní

Letošní ročník Ceny Miroslava Ivanova byl podle předsedy poroty a zároveň Klubu autorů literatury fa…