Daniel Herman čtenářům: Jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa díky EU. A kdo odmítá uprchlíky, je nekultivovaný

23.04.2017 10:52

Z PROFILŮ Ministr kultury Daniel Herman zase jednou usedl k počítači a odpověděl na sérii dotazů čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Nevyhnul se ani dotazům velmi ostrým. Jeden ze čtenářů ministrovi kultury kupříkladu vytkl, že ustupuje německé kancléřce Angele Merkelové a údajně si odmítá přiznat, že Evropská unie stojí na principu „držte hubu a krok“.

Daniel Herman čtenářům: Jsme jednou z nejbezpečnějších zemí světa díky EU. A kdo odmítá uprchlíky, je nekultivovaný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman

„Pane Hermane, opravdu si myslíte, že jsem hlupák, že? Nebo máte jiné vysvětlení toho, že jakmile kladně či neutrálně hodnotíte muslimy, islám, EU, tak se oháníte vzletnými frázemi jako ‚exkluzivita‘, ‚dobrovolný svazek‘, ‚potřeba diskuse‘, ‚neházejme všechny do jednoho pytle‘...? Avšak jakmile byste musel nutně kritizovat, nesouhlasit či jednoznačně odsoudit, vyhýbáte se odpovědi, uhýbáte či odkazujete na MZV nebo to vaše oblíbené CTRL + C a CTRL + V? Čiže: nehodící se škrtněme, na to není politicky korektní odpověď? Nebo se jen bojíte, že urazíte Merkelovou, když jasně řeknete, že Brusel NEMÁ pravomoc nám nařizovat, koho a v jakém počtu si do své země přijmeme? Nebo že urazíte eurohujery, když řeknete, že EU NENÍ o dobrovolnosti, že jde o poklonkování, o to ‚drž ústa a krok‘? Pročpak se asi vláda bojí vypsat referendum o vystoupení z EU? Protože by nestačila navařit tolik guláše? Nebo té odpovědi, které by se jí dostalo? A ponechte MZV v klidu. Na tahu jste vy,“ rozohnil se v jednom z dotazů Martin Szabo.

Ministr odvětil, že kabinet nese odpovědnost za celou zemi, takže nehodlá s budoucností země hazardovat. Poslední dění v Británii je prý pro něj dostatečným varováním. Z chyb druhých je prý třeba se spíše poučit. Herman zdůrazňuje, že členy EU jsme dobrovolně, díky členství je na tom naše ekonomika lépe, než by byla bez EU, a navíc patříme mezi nejbezpečnější země světa.

Další otázky a odpovědi naleznete zde.

Další čtenář chtěl ovšem slyšet, zda to myslí ministr vážně. Občan je totiž toho názoru, že jsme se měli lépe v časech, když naši zemi řídili komunisté. Prakticky neexistovala nezaměstnanost, naše země byla údajně bezpečnější, než je dnes, a nenašli byste tu bezdomovce a chudobu. Tak to alespoň vidí jeden ze čtenářů serveru. A co na to pan ministr?

„Kdyby to bylo tak, jak píšete, milý pisateli, asi těžko by se býval předlistopadový režim zhroutil. Zhroutil se vzhledem ke své nefunkčnosti. Neobstál v historické konkurenci, což bylo ovšem jasné od jeho počátku. Otázka byla jen, kdy se to stane. Bohužel k tomu došlo až po 40 letech. Poškození celé země bylo tak velké, že ani bezmála 30 let nám ještě nestačilo, abychom se z toho úplně vybabrali. Vždyť snad ani sám nemůžete věřit tomu, co píšete,“ odvětil Herman. 

Došlo  na otázku uprchlíků a migrace. Ministr Herman vysvětloval, v čem Češi dělají chybu, když se k uprchlické krizi stavějí striktně odmítavě.

„Zjednodušování, generalizování, házení všech lidí do jednoho pytle, nenávistné a nepřátelské postoje ke druhým, opakování neověřených zpráv, nerozlišování mezi potřebnými lidmi a těmi, kteří solidarity zneužívají, a hlavně zneužívání strachu, problémů a krizí ke krátkodobým a utilitárním politickým cílům, to jsou některé projevy nekultivovanosti, které mám na mysli,“ prohlásil člen vlády.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

14:12 „To je smrtící.“ Ekonomka odhalila, kolik jde z Česka peněz. Na to ani Babiš nevydělá

Do zahraničí odtéká až 500 miliard korun, varovala v interview s Pavlem Štruncem ekonomka Ilona Švih…