Daniel Kroupa: Bojujete proti opatřením? Nebojujete za svobodu a nezajímáte nás

25.11.2021 9:32

Vysokoškolský pedagog, filosof a někdejší politik Daniel Kroupa varuje, že odpůrci vládních nařízení a odpůrci očkování proti nemoci covid-19 se zaklínají svobodou, jenže zcela nesmyslně, protože to, co činí, vůbec nelze nazvat bojem za svobodu.

Daniel Kroupa: Bojujete proti opatřením? Nebojujete za svobodu a nezajímáte nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Daniel Kroupa, spolutvůrce českého volebního systému

Lidé, kteří ve jménu svobody odmítají dodržovat opatření brzdící onemocnění covid-19, si pletou svobodu se sobectvím.

Anketa

Je v pořádku, když politik zbohatne na dotovaných solárních elektrárnách či jiných dotovaných obnovitelných zdrojích energie?

hlasovalo: 26061 lidí

Kroupa připomněl, že se lidé nerodí jako autonomní osobnosti, ale jako lidé, kteří jsou od narození závislí na pomoci druhých. Teprve časem jsou lidé schopni jednat samostatně, stanovovat si vlastní pravidla a nést přitom za své jednání jasnou odpovědnost. Tato odpovědnost souvisí i se vztahem ke společnosti jako celku. To znamená, že lidé nesmějí jednat svévolně.

„Nemají-li ale být tato pravidla nesmyslná, nesmí být svévolná; vždyť svévole je nepotřebuje. Platnými pro jednotlivce se mohou stát pouze tehdy, splňují-li podmínku, že se mohou stát pravidly platnými pro všechny – tedy zákony. Takový je tedy mravní základ naší autonomní svobody, která z principu nemůže být sobecká,“ připomněl Kroupa.

„Lidé, kteří se k ní hlásí, tedy nemohou jenom odmítat vládní zákonná opatření směřující k ochraně celku společnosti před zhoubnou epidemií, ale musí být schopni nabídnout lepší řešení a o něm přesvědčit ostatní. Pokud tak nečiní, je jejich volání po svobodě jenom projevem svévole a ta nás nemusí zajímat,“ uzavřel Kroupa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…