Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17.11.2017 17:51

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti výročí 17. listopadu 1989 bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu

„V první řadě se sluší poděkovat organizátorům, že to dali dohromady a vy že jste dorazili. Není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Když jsme před 28 lety 17. listopad oslavovali a připomínali si památku studentů z roku 1939, netušili jsme, co se bude dít. Volali jsme po vládě práva a volali jsme Havel na Hrad,“ sdělil úvodem Kolář.

„Kde jsme dnes? 28 let poté? Ztratili jsme historickou paměť a pud sebezáchovy? Nedávno jsme měli volby. Máme, co jsme si zasloužili. Vítěze voleb přestala bavit diskuse a někteří politici začali opět blouznit o vládě jedné strany. Nedovolme to,“ sdělil následně Kolář. 

Vadí mu i slova prezidenta Miloše Zemana ohledně kreativního přístupu k ústavě. „Prezident neztrácí čas hledáním Peroutkova článku, raději plánuje další cestu do Moskvy. A povolává si na Hrad ředitele České televize, neboť ten není k němu dostatečně devótní,“ sdělil Kolář, jemuž vadí i to, jakým způsobem se vyjadřuje primas český Dominik Duka. 

Fotogalerie: - Podvečer 17. listopadu

Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu
Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu
Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu
Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu
Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu
Podvečerní Praha o svátku 17.listopadu

„Jímá mě vztek, a to není dobrý rádce. Naše země nikdy nebyla tak bezpečná a prosperující, jako je dnes. Občané se bojí vymyšlených hrozeb, ne těch reálných a hledají silného vůdce. Svoboda pro ně není radost a příležitost, nýbrž břímě. Hlavně žádnou paniku a hysterii. Nenechme se ovládat strachem a různými manipulátory. Najděme v sobě odvahu bránit se,“ sdělil Kolář. 

„To, v jaké zemi budeme žít a kdo nám bude vládnout, je na nás. To ovlivnit můžeme a musíme. Brzy budeme volit prezidenta republiky. Přičiňme se, aby to byl prezident, za kterého se nebudeme muset stydět. Láska a pravda musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ řekl Kolář závěrem svého projevu.

Disident Kroupa: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme

Vystoupil také někdejší disident, signatář Charty 77 a vysokoškolský pedagog Daniel Kroupa, jenž úvodem nazval tuto dobu jako depresivní. "Mám trochu obavy o naši budoucnost," poznamenal Kroupa. Po 28 letech se podle něj vracejí k moci lidé, proti kterým se v roce 1989 demonstrovalo.

Fotogalerie: - 17. listopad v centru Prahy

Expremiér Mirek Topolánek na Národní třídě
Producent Michal Horáček na Národní třídě
Producent Michal Horáček na Národní třídě
Producent Michal Horáček na Národní třídě
Producent Michal Horáček na Národní třídě
17. listopad na Národní třídě


"Pokud se nepokusíme najít v prezidentských volbách vhodného kandidáta, který bude proevropský, tak si myslím, že jsme prohráli. Proto vás prosím, abyste se rozjeli ke svým známým a přesvědčili je, aby hlasovali pro kandidáta, který se nebude klanět k autoritářské Číně a směrem k ruské společnosti," dodal.

"Jsem šťastný, že můžeme slavit společně a dovolte mi, abych vám popřál, abychom se zde sešli zase za rok a měli lepší náladu než letos," uzavřel Kroupa.

Na pódium na Václavském náměstí dorazil také šéf Člověka v tísni Šimon Pánek. Zúčastnil se Koncertu pro budoucnost a řekl pár slov.

„Chtěl bych poděkovat organizátorům,“ řekl hned úvodem Pánek. „Kdyby se nedělo, co se děje, tak by možná Národní třída i Albertov patřily těm, u nichž se divím, že je hanba nefackuje, když se spojují se 17. listopadem,“ sdělil Pánek.

„Nepochybuji, že pravda a láska či demokracie i přes všechny potíže vyhraje. Chtěl bych mobilizovat vás teď, neboť cítím, že občanská společnost je připravena. Kvalita života, solidarita, humanismus začínají u menších věcí. Třeba u toho, že se zastaneme dětí v teplické základní škole. Že najdeme způsob, jak pomáhat romským dětem z vedlejší ulice,“ sdělil Pánek a vyzval také k tomu, aby se lidé postavili fake news. 

„Je nutné stavět se tomu hnusu, který otravuje společnost a protéká skrz sociální sítě,“ dodal. „Zkoušejme čelit tomu, co sociálními sítěmi hýbe a hluboce otravuje celou společnost,“ uzavřel Pánek.

Na Václavské náměstí na Koncert pro budoucnost dorazili také tři prezidentští kandidáti – Marek Hilšer, Jiří Drahoš a Pavel Fischer.

„17. listopad je pro mě hodně emotivní věcí. Je to vzpomínka na dny, kdy jsme se vrátili opět do svobody a demokracie. A svoboda a demokracie nám stále zůstávají. Nenechme si je brát,“ zahájil svůj projev Drahoš. 

„O demokracii přijdeme jedině tehdy, když si ji necháme vzít. To nesmíme dopustit,“ láteřil Drahoš. V případě, že by byla demokracie ohrožena, šel by ji podle svých slov bránit. „My jsme zárukou toho, že demokracie a svoboda zůstane zachována. My,“ podotkl Drahoš s výzvou, aby lidé nezapomněli. 

„Za svobodu je potřeba bojovat i dnes,“ podotkl pak Pavel Fischer. „Je důležité, že jste dnes tady, že jsme se sešli,“ řekl také. „Tím posledním, kdo v naší zemi byl popraven z politických důvodů, byl Vladivoj Tomek. Byl popraven 17. 11. 1960. Na něj a na všechny ostatní máme dnes pamatovat,“ dodal a vzdal jim hold. 

„Je skvělé, že vás je tady tolik,“ řekl další z prezidentských kandidátů Marek Hilšer. „Vzpomínám si na slova Václava Havla, na jeho první novoroční projev, kdy tehdy řekl, že naše země nevzkvétá. A ona opravdu nevzkvétala. Jsem rád, že nyní naše země vzkvétá. Myslím, že se nám daří dobře,“ dodal. 

„Nevěřme tomu, že nás může někdo spasit. Naše cesta je v pečlivé kultivaci demokracie. Věřím v mladé lidi, kteří si, doufám, tu svobodu nenechají vzít,“ uzavřel Hilšer svá slova citátem Mistra Jana Husa. 

Na Václavském náměstí byly tisíce lidí a další stále přicházeli. Někteří mají české vlajky, jiní vyjadřují podporu Evropské unii a skupinka přítomných žádá možnost kouření v hospodách.

Koncert pořádá nezisková organizace Nerudný fest spolu s dalšími iniciativami. Program s tématem ochrany svobody, demokracie a pravdy je součástí Festivalu svobody 2017. Koncert bude i letos živě přenášen do řady měst a obcí napříč republikou. V rámci Koncertu pro budoucnost se uskuteční symbolický akt Pozor, Občané!, který připomene potřebu ochrany demokratického systému před extremismem a populismem. Po pásmu koncertů a proslovů bude v 19:30 vyhlášena minuta hluku doprovázená četbou memoranda, které společně zformulovaly občanské iniciativy podílející se na Festivalu svobody.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

13:53 Do Moravcovy věže dorazil filozof Bělohradský a začal nakládat: Tato země je zraněná. Musí vzniknout evropský stát. Slova svrchovanost a identita úplně škrtněte, stejně nevíte, co znamenají

Moderátor Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického,…