Daňové zatížení v ČR by mělo postupně klesat, slibuje ministerstvo

30.05.2014 18:21

Složená daňová kvóta vyjadřující daňovou zátěž by měla v následujících letech postupně mírně klesat, zatímco daňové příjmy by měly růst. Vyplývá to z fiskálního výhledu, který dnes zveřejnilo Ministerstvo financí na internetu. Daňová kvóta by měla letos klesnout na 34,6 procenta HDP z loňských 35,5 procenta. Do roku 2017 by se měla snížit na 34,1 procenta.

Daňové zatížení v ČR by mělo postupně klesat, slibuje ministerstvo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Celkové daňové příjmy by naopak měly stoupnout letos na 771 miliard korun z loňských 767 miliard. V roce 2015 by měly růst na 784 miliard, v roce 2016 na 804 miliard a v roce 2017 na 828 miliard korun. Složená daňová kvóta vyjadřuje podíl daní včetně cla a povinných příspěvků na sociální zabezpečení a veřejné zdravotní pojištění na hrubém domácím produktu.

Celková výše daňového břemene by tak měla zůstat prakticky na úrovni roku 2014

„Prioritou vlády je stabilizace daňového prostředí, při současném zefektivnění výběru daní včetně účinnějšího boje proti daňovým únikům. V celém období výhledu aktuálně počítáme pouze s dílčími (převážně sociálně zacílenými) změnami v míře zdanění. Celková výše daňového břemene by tak měla zůstat prakticky na úrovni roku 2014," uvádí materiál.

Deficit veřejných financí, který EU požaduje pod třemi procenty, by letos měl činit 1,8 procenta HDP, příští rok 2,3 procenta, v roce 2016 dvě procenta a v roce 2017 jej čeká MF 1,7 procenta. Premiér Bohuslav Sobotka ovšem již dříve upozornil, že příští rok bude fakticky deficit 2,8 procenta kvůli jednorázovému zaúčtování platby za pronájem stíhaček Gripen.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

8:15 Petr Žantovský účtuje: Padesát tisíc na akci akademiků se má vracet. A co náklady na „milou akci“ Prague Pride, před kterou hodně lidí raději odjíždí z Prahy?!

TÝDEN V MÉDIÍCH Novináři a politici dali dohromady dvě akce, které přitom neměly vůbec nic společnéh…