Darování spermií a umělé oplodnění. To se bude dnes řešit u Jílkové

26.05.2016 15:01

Dnešní pořad Máte slovo na ČT1 moderátorky Michaely Jílkové se bude věnovat dárcovství spermií a vajíček. Je správné, že je dárcovství anonymní? Nehrozí incest u dětí ze zkumavky? A jste pro umělé oplodnění žen bez partnera? I na to budou odpovídat hosté, kteří do pořadu zavítají.

Darování spermií a umělé oplodnění. To se bude dnes řešit u Jílkové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka Michaela Jílková
reklama

„Anonymita dárců spermií a vajíček je rozhodně správná,“ myslí si vedoucí Centra asistované reprodukce Praha Podolí Jitka Řezáčová, která bude jedním z hostů. S anonymitou souhlasí i další žena, která se natáčení zúčastní – psycholožka na klinice asistované reprodukce Jana Březinová. Jiného názoru je oproti tomu pravoslavný kněz Libor Serafím Halík. „Za nesprávné pokládám i samotné dárcovství spermií a vajíček, ať už zdarma, či za peníze, kvůli obrovské možnosti manipulace s nimi ze strany laborantů, lékařů či některých vědeckých šílenců,“ podotýká Halík. Podle něj Pán Bůh dobře věděl, proč je oplodnění vhodné jen v lidském těle, a ne ve zkumavce v cizích rukách. „Má to být intimní záležitost mezi mužem a ženou. Tovární velkovýrobna dětí je zlo,“ myslí si. 

Obdobného názoru je také bývalý vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek. „Podle mě jde o dekadenci civilizace. Je naprosto absurdní, aby ženy bez partnera měly mít možnost umělého oplodnění. To je jen další krok k definitivnímu rozkladu rodiny,“ myslí si. 

Pro zrušení anonymizace dárcovství je také poslanec ANO Martin Komárek. „Dítě má mít právo se dovědět, kdo je jeho biologický rodič,“ tvrdí. 

Své řekne také Petra Hanzelínová, jež má s partnerkou dvě děti z umělého oplodnění, či ředitelka odboru rodinné politiky a politiky stárnutí ministerstva práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Za Mladé křesťanské demokraty vystoupí s názorem proti anonymnímu dárcovství Pavel Horáček.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

14:48 Covid: Protilátky na celý život? Imunolog Šinkora a info, které může vše změnit

O délce doby přetrvávání protilátek po prodělání nemoci covid-19 se v posledních měsících vedly dlou…