Dávky se prý vyplácejí v termínu, ale není to zadarmo

24.02.2012 16:18 | Zprávy
autor: aš, čtk

Vyřizování dávek, které v lednu provázely problémy a kritika, funguje podle vedení úřadů práce v únoru bez větších obtíží. Fronty se netvoří a potřební dostávají pomoc od státu většinou v termínu. Podle odborářů a některých úředníků je situace ale stále napjatá, nový počítačový systém má do ideálního provozu daleko a dál se musí pracovat přesčas i o víkendech. Podle dohody odborů s vedením ministerstva práce a centrálního úřadu práce by se všechny nedostatky měly odstranit nejpozději do konce března.

Dávky se prý vyplácejí v termínu, ale není to zadarmo
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno

"Obecně se nedá mluvit o výrazném zlepšení. Problémy přetrvávají. Takzvaný komfort při užívání systému by měl být přece standardem. Nejsme úplně přesvědčeni o tom, že od dubna bude vše bez problémů," řekl ČTK předák odborů z úřadů práce Vlastimil Neuman. Přesčasů i víkendových směn podle něj sice ubylo, ale úředníci je mají dál. Někteří pracovníci pak dali výpověď. Neuman míní, že to může souviset s přechodem na nový systém. "V úřadech pracují hlavně ženy. Pracovní i časový nápor s rodinou může být složité skloubit," řekl.

Podle zaměstnanců kontaktního pracoviště v Litoměřicích se situace ani v lednu příliš nezlepšila. Ve Štětí na Litoměřicku odcházEjí v březnu prý všechny pracovnice. Problémy se v únoru objevily u agendy zaměstnanosti. "Nový software nefunguje, pracujeme ve wordu a telefonujeme si," popsala zaměstnankyně, která si nepřála zveřejnit jméno. Podle ní se sice dávky už nevyplácejí hotově, ale není zpětná vazba, co a jak se vydalo.

O víkendu do práce

I když systém funguje podle úřednic moravskoslezských poboček lépe, stejně někde chodily do práce o víkendech. "Problémy jsou, určitě ne všichni klienti dostanou tento měsíc dávky včas," řekla jedna z úřednic úřadu práce v Ostravě. Podle informací z radnic měst s mnoha sociálně slabými obyvateli vzrostly dluhy na nájemném, protože lidé nedostali dávky včas.

V únoru museli v sobotu pracovat i úředníci královéhradeckého úřadu práce. "Několik pracovníků půjde do práce i tuto sobotu, ale věřím, že je to na hodně dlouhou dobu poslední pracovní sobota," řekl ředitel úřadu Martin Horák. Podle něj v lednu a únoru dali v Hradci Králové výpověď dva zaměstnanci. Nedokázal říct, zda to souviselo s novým systémem. Horák řekl, že se podařilo dávky vyplatit v termínu. Fronty nebyly. "Možná je to tím, že jsou jarní prázdniny. Víc lidí také chodí v pondělí a ve středu," řekla jedna z klientek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

13:33 Igor Chaun: Zchudlý a odnárodněný občan se nebouří. Znám plán EU

Režisér Igor Chaun varuje před migračním paktem, který nedávno vstoupil v platnost. Podle něj není j…