Debata Zemanových protikandidátů: Topolánek naznačil, proč se stal Babišovým nepřítelem. V závěru se jeden z diskutérů utrhl ze řetězu: Nejdříve bych jel do Bruselu a tam...

17.11.2017 14:00 | Zprávy

REPORTÁŽ Předvolební debatu osmi prezidentských kandidátů uvítala ve čtvrtek 16. listopadu liberecká knihovna. Čelili i ostrým dotazům. Někteří vyvraceli tvrzení, že jsou politicky nezkušení. Jiří Drahoš odpovídal na to, zda mu nevadí, že mu na kampaň přispěl Luděk Sekyra. Prý nevadí. Michal Horáček se zase ohradil proti tvrzení, že se za minulého režimu živil jako černý sázkař. Prý neživil. Mirek Topolánek musel samozřejmě odpovídat na to, že jeho bývalý poradce a přítel je teď v ruzyňské věznici. „Mrzí mě to. Je to jeden z mála hendikepů, které mám. Ale nejsem Marek Dalík. Jmenuji se Mirek Topolánek,“ prozradil nepopiratelný fakt.

Debata Zemanových protikandidátů: Topolánek naznačil, proč se stal Babišovým nepřítelem. V závěru se jeden z diskutérů utrhl ze řetězu: Nejdříve bych jel do Bruselu a tam...
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Debata prezidentských kandidátů v liberecké knihovně

Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek se objevili v liberecké knihovně zásluhou mladých lidí kolem iniciativy Občanem za 72 hodin, místního Parlamentu mladých a debatnímu klubu Gymnázia F. X. Šaldy, jmenovitě díky Antonínu Ferdanovi, Anně Woideové a Karolíně Labské. Prezidentskou debatu moderoval Martin Veselovský.

Úvod patřil povolebnímu vyjednávání. Jak dlouho by nechal jako případný prezident vládnout kabinet bez důvěry Mirek Topolánek? „V Belgii to bylo jeden a půl roku, jsou země v Evropské unii, které to ustojí. V situaci, kdy tak trochu končí první polistopadová republika a blížíme se do druhé republiky, bych určitě vyžadoval to řešení rychlejší než v situaci stabilní. Určitě bych tlačil strany k tomu, aby vytvořily většinovou vládu,“ vysvětlil.

Michal Horáček odpovídal na otázku, jak aktivní by jako prezident byl při sestavování vlády. „Prezident je aktér, není to stroj na podpisy. Přesvědčoval bych v počáteční fázi, zda je opravdu moudré vystavovat Českou republiku ztrátě renomé v zahraničí,“ konstatoval s tím, že by to nastalo v případě, kdyby premiér byl trestně stíhaný. „Prezidentův úkol je chránit Ústavu. Ta v článku devadesát říká: vinný je pouze ten člověk, který je v trestní věci shledán vinným soudem. Přesvědčoval bych ho, když je obchodník, aby nabídnul partnerům, co by přijali. Panu Babišovi bych dal tu šanci, ať se ukáže, nebo selže,“ uvedl.

Předčasné volby nejsou žádný zločin na občanech

„Prezident by měl být autoritou, která je obecně respektovaná. Měl by vystupovat v souladu s Ústavou. To znamená nečíst jenom písmena nebo slova, ale zachovávat ducha Ústavy. Prezident si nemůže dovolit ten luxus nechat vyjednávání o vládě zcela stranou, určitě bych do těch jednání také vstupoval. Ale jinak než prezident Zeman. Rozhodně bych nedal tři bianko pokusy předem jakémukoliv kandidátovi,“ řekl Jiří Drahoš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

13:30 „Uráželi jste lidi. Oni měli pravdu. Teď se omluvte.“ Turek zúčtoval s Lipavským

V nedělní Partii Terezie Tománkové se střetli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr. za ODS) a europ…