Debata o „pražské kavárně“: Neúspěšní Češi by měli naslouchat těm úspěšným. Bude to chtít osvíceného panovníka, demokracie tu nefunguje

9. 8. 2016 10:01

„Útočíme na vzdělání a z toho není cesta ven,“ uvedl v rozhovoru se šéfredaktorem serveru Britské listy Janem Čulíkem profesor Petr Bílek z Karlovy univerzity v Praze. Mimo jiné se také hovořilo o frustraci českých voličů.

Debata o „pražské kavárně“: Neúspěšní Češi by měli naslouchat těm úspěšným. Bude to chtít osvíceného panovníka, demokracie tu nefunguje
Foto: Alerion
Popisek: Česká vlajka.
reklama

„Podle mě ta základní tendence v jakékoliv přirozené společnosti musí být obrácená. Ti úspěšní jsou úspěšní z jakéhokoliv důvodu. Dokázali nalézt cestu. A myslím si, že neúspěšní by měli naslouchat, místo toho, aby se vytvářela ideologická označená jako pražská kavárna. Přišlo by mi to mnohem logičtější. My to plebejství máme ale historicky zakořeněné. Ten střed, co jsou ti úspěšní, má sledovat ten okraj – to je na hlavu. To může přeci fungovat jen tehdy, převrátí-li se ty způsoby,“ podotkl Bílek.

Když se frustrace léta neřeší, může to mít dle profesora dopad. „Je otázka, jestli ti úspěšní jsou úspěšní natolik, aby kromě té prokázané schopnosti postarat se o sebe dokázali se postarat i o ostatní. Tu úspěšnost, myslím, trochu démonizujeme,“ sdělil. Pražská kavárna je dle něj de facto defenzivou v plebejské společnosti. Její název vnímá metaforicky; byl přejat a může působit „nepříjemně“, protože kavárna působí povalečsky.

„Stát by měl mít nějakou vizi. Chybí sdílené hodnoty,“ pomyslel si také Bílek. Vadí mu například to, že stát generuje zvrácené hodnoty, kdy fotbalista, který dvakrát vystřelil na fotbalovém mistrovství Evropy, má větší prémie než učitel. „Nejde chtít po všech, aby všichni říkali, takhle je to dobře,“ dodal. Jedinou šancí je podle něj sofistikovanější role těch, kteří určují ty společné hodnoty. „A to jsou v největší hierarchii ti státní činitelé,“ podotkl. Rozčílen je také nad ironizací vzdělávání. „S údivem zírám, že u nás si podřezáváme pod sebou větev. Všechny společnosti z těch primitivních vznikly tím, že stanovily tabu. My žijeme ve společnosti, která nejen že nepodporuje dál tyto absolutní hodnoty, ale že útočíme na ty nedotknutelné hodnoty typu role práva, role vzdělávání. A z toho není cesta ven,“ řekl s tím, že řešením situace je osvícený panovník. „Pokud má ta demokracie fungovat tak, jak funguje u nás v posledních letech, je třeba zkoušet něco jiného,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

11:54 Vrbětice: Továrna pro výrobu raket USA, šlo o ni. BIS tutlá pravdu. Načasování. Nová fakta

Ve Vrběticích spáchali útok agenti GRU. Nešlo však o sklad společnosti IMEX Group, ale o továrnu na …