Dědku, nemáš právo žít. Vít Bárta je zděšen a obviňuje vládu

11.03.2013 10:23 | Zprávy
autor: adr

Vít Bárta (Věci veřejné) je zděšený z fanouškovských skupin na sociální síti Facebook, které jsou orientovány proti starším a starým lidem a podporují nenávist k nim. Podle poslance je tento postoj mladých ke starším lidem hypoteticky podporován i chováním české vlády. Bárta své obavy vyjadřuje na svém webu Vitbarta.cz.

Dědku, nemáš právo žít. Vít Bárta je zděšen a obviňuje vládu
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Předseda VV Vít Bárta v pořadu ČT Otázky Václava Moravce

Bárta svým příspěvkem reaguje na podnět, který prý přišel od "rozhořčeného uživatele“ sociální sítě Facebook poslankyni Janě Drastichové (VV), ve kterém si dotyčný stěžuje na vznik skupiny s názvem "Lidé nad 50 let nemají právo žít“, která provolává heslo: "Důchodci zatěžují naši ekonomiku. Pokud každého neproduktivního člověka zabijeme, tak bude práce pro mladé a peníze pro stát. Biologicky přestává být člověk člověkem kolem padesátého roku.“

Vít Bárta připomíná ve svém příspěvku, že i sympatizantům této - dle jeho slov – fašizující stránky se může za několik desítek let stát, že budou sedět u nějakého média a číst o sobě jako o nepotřebných lidech. Navíc si prý neuvědomují, že i oni jednou budou staří, ani to, že přínos a zkušenosti lidí nad padesát let jsou nezpochybnitelné.

"Americký herec Anthony Quinn hrál ve filmu ještě v 85 letech. Česká herečka Zita Kabátová se objevila ve filmu ve svých 96 letech. Kolik vynálezů vzniklo díky zkušenostem lidí starších padesáti let! Mladí, kteří nenosí brýle, aby náhodou nevypadali blbě, a mají namísto nich kontaktní čočky, by měli smůlu. Otto Wichterle uplatnil svůj vynález kontaktních čoček 'až‘ ve svých 52 letech,“ připomíná poslanec.

Může za to vláda?

Bárta zároveň nastoluje hypotetickou otázku k zamyšlení, zda není tento postoj mladých ke "starým“ podpořen i chováním české vlády. "Sociální reformy jsou asociální a dají se přirovnat k starověké řecké Spartě, kde staří lidé a mrzáci byli shozeni ze skály. U nás je to samozřejmě podstatně sofistikovanější a jakoby lidštější. Formou zákonů, které mají vést k úspoře státních financí, se diskriminují tělesně postižení lidé nebo důchodci,“ přidává Jana Drastichová. "Pokud se náš stát nestane skutečně sociálním, pak se situace lepšit nebude,“ dodává poslankyně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…