Deklarace podle Sobotky vytvořila důvěru mezi Čechy a Němci

30.01.2017 11:56

Česko-německá deklarace vytvořila mezi oběma státy důvěru, o kterou se nyní lze opřít při hledání společných odpovědí na výzvy, jimž čelí současná Evropa i svět. Na konferenci pořádané u příležitosti 20. výročí podepsání deklarace to dnes v Praze řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Uvedl, že vztahy mezi Českem a Německem jsou nejlepší v moderní historii.

Deklarace podle Sobotky vytvořila důvěru mezi Čechy a Němci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka
reklama

„Podpisem deklarace a následnými 20 lety intenzivního rozvoje česko-německých vztahů jsme překonali dlouhé období vzájemných vztahů, které svého času definoval František Palacký jako období vzájemného stýkání a také období vzájemného potýkání,“ řekl Sobotka.

„Kvalitní česko-německé vztahy se staly významnou součástí zdárného a klidného vývoje regionu střední Evropy, potažmo Evropské unie jako našeho společného kulturně-politického domova. V tomto kontextu vnímám česko-německé vztahy vedle visegrádského uskupení jako jeden ze základních pilířů naší péče o střední Evropu,“ uvedl premiér.

Upozornil však, že vynikající vztahy mezi Českem a Německem nejsou samozřejmost. „Nesmějí být za samozřejmost považovány. Naopak by nás mělo zavazovat, abychom se společně o tuto kvalitu i do budoucna maximálně zasazovali,“ řekl. Premiér v této souvislosti vyzdvihl zahájení strategického dialogu mezi Českem a Německem, který podle něj je mimořádně intenzivní zejména v oblasti vědy a výzkumu.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt, který je spolupředsedou Česko-německého diskusního fóra, prohlásil, že se nyní vede mezi Českem a Německem dialog bez tabuizovaných témat. Ukazuje se tak, že mladá generace není zatížena starými obavami.

Upozornil také, že díky deklaraci se uskutečnilo mnoho věcí, které byly před 20 lety nepředstavitelné. Jako příklad uvedl zasedání česko-německého diskusního fóra v Terezíně nebo skutečnost, že v Praze funguje kancelář Sudetoněmeckého krajanského sdružení. To vše podle něj ukazuje, že se podařilo naplnit ducha deklarace.

Česko-německá deklarace, kterou 21. ledna 1997 v Praze podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a německý kancléř Helmut Kohl, otevřela cestu k překonání historických traumat. Obě strany v ní mimo jiné konstatovaly, že spáchané křivdy náležejí minulosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

17:38 Pořád tu bude někdo udávat a buzerovat. Rudí Piráti a to jejich béčko z TOP 09... Xaver s prezidentem Klausem rozjeli show

Prezidentu Václavu Klausovi se nechce věřit, že máme tak hloupou politickou elitu, že by byla ochotn…