Děkovala Šloufovi, přistihli ji u něj na návštěvě. Teď v HN naříká nad stavem SPOZ

30.09.2013 8:56

Místopředsedkyně SPOZ Dita Portová se před několika dny dostala do konfliktu se zbytkem vedení Strany práv občanů - zemanovci. Předsednictvo totiž škrtlo z plzeňské kandidátky čtrnáct lidí a podle Portové jsou "čistky" ve straně v rozporu se stanovami. Portová před několika týdny veřejně děkovala Miroslavu Šloufovi a novináři byla přistižena, kterak vychází z jeho kanceláře.

Děkovala Šloufovi, přistihli ji u něj na návštěvě. Teď v HN naříká nad stavem SPOZ
Foto: Archiv DP
Popisek: Dita Portová

"Vážený Miloši, tak jsem se stala vyvrhelem SPOZu," začíná Portová svůj dopis. "Od předsedy Zdeňka Štengla se přes média dozvídám, že čistí SPOZ od lidí spojených s Mirkem Šloufem. SPOZ Ti, dle jeho slov, pomáhal zakládat člověk, kterého přirovnává k Rittigovi, Jurečkovi a dalším ódéesáckým kmotrům. Dovolila jsem si Mirkovi Šloufovi poděkovat a byla jsem odsunuta na čtvrté místo kandidátky," stěžuje si místopředsedkyně v dopise.

Její neshody se zbytkem vedení strany začaly poté, co pražská organizace namísto Šloufa dosadila do čela kandidátky ministra dopravy v demisi Zdeňka Žáka. Portová se Šloufa hlasitě zastávala. Když server Česká pozice přicházel dělat s lobbistou rozhovor, místopředsedkyně SPOZ prý právě vycházela z jeho kanceláře.

Nyní se Portová stala předním kritikem poměrů ve straně. "Celé to vrcholí, nikdy předtím nebyly takto výrazně pošlapány stanovy a nabourána demokracie. Lidé to vnímají, v různých krajích se ruší buňky a třeba zakládající členové, ti slušní lidé, odcházejí. Ze strany by ale měli odcházet lidé, kteří tohle způsobili," upozorňuje místopředsedkyně v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Zeman je odtržen od reality

Na její dopis odpověděl prezident Zeman slovy, že jen medializuje svůj neúspěch. Jeho reakce podle Portové potvrzuje, že je od reality a dění v SPOZ odtržen a neví, co se ve straně skutečně děje. Našeptává mu prý jeho kancléř a jedna z nejdůležitějších postav zemanovců Vratislav Mynář.

Stranu podle Portové ve skutečnosti ovládají dva muži - Vratislav Mynář a první místopředseda Martin Nejedlý. "To je prostě strašné. Taková atmosféra strachu je pro mě nepřípustná a nezakládali jsme stranu s tímto úmyslem. Dnes je to už jen tvrdě o byznysu a o ničem jiném. Tam žádné principy nefungují," tvrdí a nechápe například výroky Mynáře, že chce být součástí vlády, když si strana jasně řekla, že bude jazýčkem na vahách a do vlády nepůjde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: adr

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…