Den vzniku samostatného Československa: Kdo dostane od Pavla vyznamenání? Hrad to tají

28.10.2023 6:30 | Zprávy

Česko si dnes připomene 105. výročí vzniku samostatného Československa. V Praze i v jiných městech se uskuteční tradiční pietní akce. Prezident Petr Pavel jmenuje nové generály a poprvé také bude předávat na Pražském hradě státní vyznamenání. Podle vedoucí prezidentské kanceláře Jany Vohralíkové ocení přes 60 osobností.

Den vzniku samostatného Československa: Kdo dostane od Pavla vyznamenání? Hrad to tají
Foto: Hana Brožková
Popisek: Oslavy Dne vzniku samostatného československého státu na vrchu Vítkov
Představitelé státu se dopoledne zúčastní tradičního pietního aktu ke Dni vzniku samostatného československého státu u Národního památníku na pražském Vítkově. V poledne pak Pavel na Hradě jmenuje nové generály. Podle návrhu vlády by se jimi mohli stát bývalý šéf zpravodajských operací Bezpečnostní informační služby (BIS) Petr Špaček, první zástupce ředitele Generálního ředitelství cel David Chovanec či ředitelé věznic.
 
Večer se ve Vladislavském sále Pražského hradu uskuteční tradiční předávání státních vyznamenání. Pavel jich udělí přes 60, nominací bylo více než 400. Do slavnostního ceremoniálu Hrad nechce zveřejnit konkrétní jména. Například čestný předseda TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už ale řekl deníku Právo, že by měl obdržet nejvyšší vyznamenání - Řád bílého lva.

Lidé si budou moci také při dni otevřených dveří prohlédnout například Strakovu akademii, kde úřaduje vláda, Poslaneckou sněmovnu, Senát nebo třeba ministerstva školství a práce a sociálních věcí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Maďarsko

Podle vás je Maďarsko hlavně ve vztahu k Ukrajině a Rusku neutrální zemí? A myslíte, že brzy budeme svědky uzavření míru nebo aspoň do konce mandátu Trumpa? Já si totiž myslím, že pokud se to nepovede jemu a zatím se mu teda moc nedaří, tak asi nikomu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

K Pavlovi nešli, slavili jinde. Byli jsme na 28. říjnu Okamury, Rajchla a Majerové

12:00 K Pavlovi nešli, slavili jinde. Byli jsme na 28. říjnu Okamury, Rajchla a Majerové

„V tuto chvíli servilně křičet, že patříme na západ, je v rozporu s našimi národními zájmy. Já tuhle…