Deník: Elektronická evidence tržeb se bude zřejmě zavádět postupně

27. 10. 2014 6:29

Elektronická evidence tržeb, která má v Česku omezit daňové úniky, by se v roce 2016 měla zavádět postupně, hned od ledna pro stravovací a ubytovací služby, od dubna pro obchodníky a od července pro ostatní typy služeb. V dnešním vydání to napsal Deník, kterému to sdělil mluvčí Ministerstva financí Radek Ležatka. Ministerstvo tak částečně vyšlo vstříc požadavku Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP).

Deník: Elektronická evidence tržeb se bude zřejmě zavádět postupně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

„Od 1. ledna 2016 by měly evidenci podléhat restaurační, stravovací a ubytovací služby, od 1. dubna 2016 pak maloobchod/velkoobchod a následně od 1. července 2016 ostatní činnosti, například kadeřníci, obuvníci, svobodná povolání a tak dále," uvedl Ležatka. Detailně má být náběh systému popsán v zákoně o evidenci tržeb, který je nyní těsně před dokončením. 

Ministerstvo financí podle Ležatky věří, že postupným zavedením evidence tržeb poskytne malým a středním podnikatelům dodatečný čas na přípravu. AMSP spuštění dálkového on-line dohledu nad tržbami pro drobné služby, jako jsou kadeřnice, truhláři nebo třeba veterináři, chtěla odložit minimálně o jeden rok. 

Zavedení elektronické evidence tržeb má v ekonomice snížit nebo dostat pod kontrolu platby v hotovosti. Systém by měl omezit takzvanou šedou ekonomiku, která v ČR tvoří přibližně 16 až 20 procent hrubého domácího produktu, tedy asi 600 miliard korun, uvedla nedávno náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Stát platbou bez dokladu přichází o daňové příjmy z DPH. 

AMSP v polovině října uvedla, že pokud Ministerstvo financí neoznámí technické řešení elektronické evidence tržeb do konce letoška, pak od roku 2016 není šance opatření zavést. Podle analýzy asociace by náklady na zavedení systému mohly u jednotlivých obchodníků a živnostníků činit od dvou do 30.000 korun. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…