Deník N reportuje o utrpení českých muslimek. Jsou prý „největší terč hned po Romech“

01.03.2019 9:58 | Zprávy

Redakce Deníku N promluvila se sedmi českými muslimkami nosícími šátek. Ty se svěřily, že situace v Česku je stále horší, setkávají se s nadávkami i útoky. Lidé jim například jejich hidžáby chtějí strhnout.

Deník N reportuje o utrpení českých muslimek. Jsou prý „největší terč hned po Romech“
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

První žena, s níž se Deník N vydal do ulic, je podle popisu oblečená jako ostatní. Jen má právě na hlavě šátek. „Nejhorší je to v hromadné dopravě. Většina muslimek, které nosí šátky, raději jezdí autem, protože nastoupit do tramvaje, autobusu či trolejbusu znamená prakticky jistě si vyslechnout nějakou nadávku či nepříjemný komentář. Někdy se nám taky lidé pokouší strhnout šátek,“ uvádí žena, jež žije již 22 let v Česku a je českou občankou. 

Není jediná, kdo se bojí útoků, navíc minulý týden zaútočila vulgárně skupina mužů na manželku předsedy Ústředí muslimských obcí Almedinu Alrawi. „Když začali řvát ‚Ty ku*vo muslimská, vrať se do Afghánistánu a tam se zabíjejte, ne v Česku, ty pi*o!‘ dostala jsem strach. Já nemám kam utíkat, jsem tu doma,“ popsala Alrawi. Ta rovněž žije v Česku více než 25 let. Alrawi ke konfliktu přivolala městskou policii, dost často však muslimky vůbec takovéto incidenty nenahlašují. Oficiální statistiky tak evidují v letech 2014 až 2018 pouze 16 trestných činů z nenávisti vůči muslimům, stejný počet pak vůči Arabům, kteří bývají s muslimy ztotožňováni.

Jak konstatuje právnička Klára Kalibová z neziskové organizace In Iustitia, incidentů může být až desetkrát tolik. „Vidím svoje klienty, kteří omezují svoje přirozené potřeby a práva, aby je někdo nezmlátil. Muslimky, které přestaly nosit šátek, místo toho mají kšiltovku, aby byly nenápadné. Pro mě je absolutně nepředstavitelné, že bych musela něco takového udělat v zemi, která o sobě říká, že je demokratická,“ uvádí právnička. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

22:40 Ludwig založil Štít demokracie. Nechce, aby Rusové ovlivnili volby

Datový vědec Petr Ludwig, odborník na bezpečnost v mediálním a digitálním prostoru Roman Máca a Tony…