Hospodářské noviny podotýkají, že Zemanem jmenovaná vláda nebude ani "úřednická", ani "vláda odborníků". Bude to "prezidentova vláda" a prezident za ni také ponese plnou odpovědnost. Podle komentátora HN to ale ještě neznamená nástup prezidentského systému: "Dokud totiž v Česku platí současná Ústava z roku 1992, mají politické strany šanci se prezidentovi úspěšně postavit, jakkoliv to pro některé může být dost riskantní - a pro spoustu poslanců a zřejmě i některé strany to bude znamenat i konec kariéry," píše. Najít v této situaci ve sněmovně 120 hlasů pro předčasné volby by podle něj mělo být to nejjednodušší, co lze udělat.
Na jiném místě deník také uvádí, že tvůrce Ústavy by ani "v temných snech nenapadlo", že klíčem k moci se stanou volby prezidentské, nikoli sněmovní. Duch Ústavy podle komentátora vyvanul, zbyla jen dikce, kterou lze vyložit jakkoli. Zeman tak pouze využívá situace. "Politické strany by se proto měly vrátit k myšlence, kterou na sklonku života rozvíjel Václav Havel. Zrevidovat Ústavu, aby zajistila respektovaná pravidla politiky pro dalších dvacet let," míní komentátor.
Zemanova vláda
Podle komentáře Lidových novin nenechává Zeman nikoho na pochybách, že by úřednická vláda byla především jeho. "Už ji úkoluje, má rozhodnout o zvýšení minimální mzdy," podotýká komentátor. V české tradici je taková situace podle něj obratem, který ale Zeman avizoval už ve své kampani. Například když říkal, že jeho poradci jsou vlastně ministři. "Při spekulování, jací odborníci ve vládě zasednou, nám ani nedochází, jak radikální ten obrat je," uzavírají LN.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk