Deprese v čase koronaviru. Objevují se varovné zprávy. Odborník promlouvá

03.01.2021 15:16

Vánoce mají být svátky klidu, pohody a dětské radosti. Jenže v řadě lidí vyvolávají deprese. Psychologové hlásí, že o Vánocích v roce 2020 je situace ještě o něco komplikovanější. Řadu lidí kvůli koronaviru trápí deprese a nespavost. A nejeden z nich potřebuje či teprve bude potřebovat odbornou pomoc.

Deprese v čase koronaviru. Objevují se varovné zprávy. Odborník promlouvá
Foto: pixabay.com
Popisek: Spánek, ilustrační foto
reklama

V České republice bylo za sobotu nově diagnostikováno takřka pět tisíc lidí s koronavirem. S nemocí covid-19 se momentálně léčí více než 116 tisíc lidí. Z nemoci se vyléčilo přes 612 tisíc občanů. A téměř 12 tisíc jich bohužel zemřelo.

Podle informací deníku Právo však až pětinu vyléčených trápí po prodělání nemoci covid-19 nespavost a deprese.

Objevují se zprávy, že ti, kteří prodělali infekci covid-19, mají až ve dvaceti procentech nějaké psychické potíže. Nejčastěji úzkosti, deprese nebo poruchy spánku,“ řekl Martin Anders, přednosta Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

„Pozoroval jsem to dokonce i sám u sebe. Po prodělání covidu-19 jsem trpěl čtrnáct dní úpornou nespavostí,“ prozradil Anders.

U některých lidí prý potíže odezní časem samy, jiní budou potřebovat odbornou pomoc. Až čas ukáže, kolik lidí bude patřit do druhé skupiny. Podle Anderse by v této otázce mohlo být jasněji za tři až pět měsíců.

„Náraz první vlny se zrcadlil v duševním zdraví populace daleko markantněji, neboť šlo o zcela novou situaci, kterou nikdo nečekal a dosud ani v náznaku neprožil. Současný tlak je však spíše dlouhodobý a jednotlivé jeho komponenty se vrství na sebe, což se projeví v delším časovém úseku. Především přibývá a bude přibývat ekonomických dopadů pandemie. Již jen žít s pocitem existenční nejistoty je stresovým faktorem. Hrozba ztráty zaměstnání bývá silnějším faktorem působícím na zdraví než vlastní nezaměstnanost,“ dodal Martin Anders.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

12:36 Východ, nebo Západ? Lidé poslali Fialu z ODS... Jinam

Petr Fiala na Facebooku varoval, aby se z Česka nestala nevzdělaná východní kolonie, která by byla „…