Děs, nelidský systém. Česká poslankyně hovoří o norském odebírání dětí

15.01.2016 14:04

Poslankyně za TOP 09 a lékařka Jitka Chalánková se vložila do případu rodičů, kteří v Norsku bojují se sociální službou o svou nemocnou dceru. Podle ní jde o nelidský systém. Řekla to v rozhovoru pro MF Dnes.

Děs, nelidský systém. Česká poslankyně hovoří o norském odebírání dětí
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková

Devítiměsíční holčičku s těžkou genetickou vadou hodlá norská sociální služba Barnevernet dát do pěstounské péče kvůli tomu, že si rodiče k ní údajně dostatečně nevyvinuli vztah. Podle Chalánkové je nutné takovémuto postupu zabránit, hraje se prý doslova o život dítěte. Holčička již byla rodičům odebrána. 

Chalánkovou kontaktovala sama matka dítěte, neboť věděla, že se poslankyně angažovala i v případě Michalákových, kdy norský Barnevernet odebral Evě Michalákové dva syny. 

„Matka nám zároveň dodala spoustu podkladů. Hned o víkendu jsme se do případu ponořili, podklady si doplňovali dalšími konzultacemi a já naznala, že je třeba rychle jednat, protože dítěti hrozí nebezpečí. Chtějí je totiž převézt ze specializovaného pracoviště do nějaké okresní nemocnice, aby k němu měli pěstouni blíž,“ uvedla Chalánková s tím, že požádala o schůzku premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) a informovala o celé věci i hlavu státu Miloše Zemana. 

Barnevernet podle poslankyně kontaktoval ošetřovatelský personál holčičky, se kterým prý rodiče měli nějaký konflikt. Zároveň pak prý následně norská sociální služba odebrala dítě bez toho, aniž by rodinu viděla a zkoumala. „Oni mají systém nastavený tak, že vyšetřují na základě takzvaného druhého oznámení, což vyplývá z jejich zákonů a metodických pokynů. Čili kdokoliv jim může říct cokoliv. V Norsku sleduje sociální služba každou rodinu. Stát a jeho složky tam mají nadvládu nad svobodou člověka. Zasahuje do práva rodičů na děti a dětí na rodiče,“ říká Chalánková. 

Podle Chalánkové ještě není ztracený ani případ Evy Michalákové. „Paní Michaláková se odvolala a věc bude řešit soud. V Norsku to funguje tak, že rodiče mohou žádat o vrácení dětí každých dvanáct měsíců a soudy zvažují, zda jim vyhoví, či ne. Bohužel v 97 procentech se vysloví pro druhou možnost. Po opakovaných žádostech se to obvykle vyhodnotí tak, že rodiče tím obtěžují pěstouny i děti. Je však strašně důležité ukazovat, že se něco takového děje. Že si státní moc osobuje právo rozhodovat o osudech lidí. V Norsku uplatňují těžko pochopitelnou totalitní nadvládu, což je nepřijatelné,“ doplňuje poslankyně. 

„Česko se musí umět ozvat na diplomatické úrovni, když s jeho občany takto nakládají. A fandí nám i lidé napříč politickými stranami. Pevně věřím, že spojenými silami se podaří zastavit přesun holčičky. Což je první a klíčový krok,“ uzavřela Chalánková.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…