Dětem zakrývali oči. Situace v Plzni s účastí policie

17.04.2024 16:34 | Reportáž

„To je tedy bezpečná Plzeň.“ Občané západočeské metropole byli svědky toho, jak se policie a následně i záchranka stará o bezdomovce, který ležel roztažený na chodníku. „Nikam s vámi nepůjdu a nepojedu,“ prohlašoval nespolupracující bezdomovec. A následně i vyhrožoval. Přihlížející občané pro něho měli pramalé pochopení. „Nechal bych ho tam se válet,“ zaznělo například. Ale nejde jen o bezdomovce.

Dětem zakrývali oči. Situace v Plzni s účastí policie
Foto: archiv V. Fialy
Popisek: Záchranná služba zasahuje u bezdomovce v Plzni

K události došlo včera v odpoledním čase, kdy kolem chodily desítky lidí, hodně z nich s malými dětmi. Ty některé dokonce chránili vlastním tělem, aby neviděly, co se na chodníku děje. 

Štěstí v neštěstí?

„Zvedněte mě, ať se můžu vych*at,“ promluvila ještě donedávna téměř mrtvola bezdomovce v centru Plzně. Státní policisté s ním měli trpělivost a do nekonečna mu vysvětlovali, že když takhle upadl jak dlouhý, tak široký hlavou na chodník, že může mít nějaké vnitřní zranění, a proto se počká na sanitku. Statný padesátník, který ležel u odpadkového koše před chvílí jako látro, se sápal, že půjde dál po svých bagrovat (výraz pro lovení a nacházení různých předmětů nebo zbytků jídla v popelnicích – pozn. autora).

Jak se shodli kolemjdoucí, ten nešťastník měl vlastně štěstí, protože potkat jej hlídka městské policie, dostal by ještě nějaký ten štulec na cestu. Státní policisté s ním ale měli trpělivost a dokola pro něj omílali větu, aby zůstal v klidu ležet. To se ale pánovi, který se, jak se zdá, už otřepal, moc nezdálo a prý ani nemá čas čekat na záchranku. Ta dorazila zhruba po čtvrthodině, na čemž se shodli okolní čumilové, podle kterých jsou takovéto případy vyhodnocovány jako méně akutní.

„Nikam s vámi nepůjdu a nepojedu,“ začal vyvádět ušmudlaný, močí páchnoucí chlap, kterého pak nakonec osádka záchranky za vydatné pomoci policistů naložila. „Já se vám tady pochčiju!“ opakoval už známou písničku o tom, jak je dobré jej nechat být. Nejdříve to vypadalo, že policisté hlídají mrtvolu, ale za pár minut se už z ní stala známá plzeňská postavička, se kterou vlastně nikdo neví, co dělat, protože nevydrží v žádném azylu. Jakoby odkojen krabicemi nejlevnějšího vína nebo petkami piva má prý pocit, že se mu nemůže nic stát.

(Ne)bezpečné město

Anketa

Vnímáte Izrael jako spojence České republiky?

23%
72%
hlasovalo: 17693 lidí
„To je tedy bezpečná Plzeň,“ odplivl si kolemjdoucí muž středního věku. „Nechal bych ho tam se válet, až by nakonec vstal nebo k němu přijel koroner,“ hodnotil situaci muž. Jestli by ale lidé při cestě z a na autobusové nádraží do centra postavu překračovali, to neuvedl.

Tato ulice dříve patřila k reprezentativním místům, ostatně nacházel se tu také vyhlášený Tuzex. Honosné prvorepublikové domy Spojovací ulice se v posledních měsících stávají dějištěm každodenní excesů. V několika budovách, kde dříve byly nájemní byty, je dnes veliká ubytovna s Rumuny a Ukrajinci. A protože ulice vlastně začíná u Velké synagogy a pokračuje dál do „plzeňského Bronxu“, kam není radno večer zacházet sám, budete míjet obchody s kebabem a pizzou, které obsluhují vesměs Turci. Nedaleko je několik vietnamských prodejen, otevřených až k půlnoci. A abych nezapomněl, na začátku ulice rovněž najdete vyhlášené thajské masáže. Češtinu tedy slyšíte spíše přes den, s přibývajícím soumrakem už převládají cizojazyční vítaní i nevítaní hosté. 

Lepší už to nebude

Tento den, jen o dvě hodinky dříve, se v nedalekém podchodu zranil pádem na zem další bezdomovec – tady už zasahovala městská policie. A pak ještě k večeru na sídlišti Bolevec utekl zloděj i s tržbou. A to nemluvíme o desítkách, ba stovkách podivných individuí, z nichž většina nemluví česky a ani česky nerozumí. Obsazují lavičky v centru města, na náměstí Republiky, v Solní ulici u pošty, kde je ještě k tomu doprovází vždy nějaký ten statný pes, jak jinak než bez náhubku. Také Smetanovy sady, Kopeckého sady, tady všude je laviček dost, ale uzurpují si je lidé bez domova, kteří ty skutečné místní, plzeňské „bezďáky“ vytěsnili na periferii města, a vlastně tak ovládli nejen odpočinková místa, ale také obchod s kradenými předměty, pasáctví a možná i distribuci marihuany a jiných psychotropních látek. To vše za existence programů prevence kriminality.

„Za všechno mohou Piráti, co dřepí na městě i na kraji a jsou benevolentní k takovýmto zhůvěřilostem,“ rozčiluje se místní důchodkyně. Prý bychom měli být smířliví a snažit se chápat nelehkou situaci lidí bez domova. A kdo chápe mě, když já po zaplacení nájmu, léků a nutných pojistek jen tak tak vyjdu?“

Cizinci, už vás (ne)vítáme

V Plzni a okolí žije několik desítek tisíc cizinců. Naštěstí většina z nich pracuje ve zdejších montovnách nebo si legálně přivydělává. Ubytovny, i ty neoficiální, jsou ale každý den svědkem rvaček plných alkoholu a nesnášenlivosti. Rvou se mezi sebou, až krev stříká. Zatím jen v rámci okolí ubytoven. 

„Všimněte si také, jak se zhoršil pořádek ve městě,“ konstatuje další muž. Lidi z Východu a Balkánu vůbec netřídí nějaký odpad. Jsou zvyklí to zahodit rovnou pod nohy, v krajním případě do křoví. Tady jsme se to odnaučili dělat – a už to tu máme zas,“ hodnotí pán ve středních letech. „Prý by se s nimi dalo pracovat. Jenže to by se někteří museli hnout z jejich milionových aut. Na prstech a kolem krku samé zlato. A přitom s gustem odkopnou právě dopitý kelímek pod jiné auto…“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za socíku byly králíkárny šedivé,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseFilipes , 18.04.2024 8:28:27
ale dekret na družstevní 3+1 se dal koupit v hospodě za 100 klacků. Stejný byt, vyvedený v pastelových barvách, ale o 35 let starší, je k mání za 7,5 mega. Proto rychle přibývá bezdomovců. Vysmívané socialistické králíkárny ve velkých městech se po 35 letech budování mafiánského kapitalismu v české kolonii Západu staly nedostupným luxusem pro většinu slušných lidí, kteří nechtějí nebo neumí krást. A ještě se tomu říká pokrok. To je doslova nebetyčná drzost současných politických hochštaplerů, parazitů a zdejších "lepšolidí", kterým bezdomovectví opravdu nehrozí a sprostě parazitují na práci vysmívaných.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

13:55 Ne politici. To lidé jsou hloupí. Topolánek šel proti voličům

Václav Moravec pozval do svých Otázek 3 bývalé premiéry – Mirka Topolánka, Jiřího Rusnoka a slovensk…