Děti vychovávané homosexuály? Láskovi se Čunek neposlouchal dobře. A slíbil: Zkusíme to zas a znovu

16.12.2021 19:20 | Zprávy

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) je spokojený, že Senát neschválil novelu zákona, díky níž by české soudy uznávaly osvojení dětí homosexuálními páry v cizině. „Náš právní řád říká, že dítě musí mít otce a matku, a tak je to podle mě dobře,“ říká Čunek. Naopak předkladatel novely Václav Láska (SEN21) tvrdí, že jsme v této oblasti zaseklí v minulém století a bojíme se udělat zásadní rozhodnutí.

Děti vychovávané homosexuály? Láskovi se Čunek neposlouchal dobře. A slíbil: Zkusíme to zas a znovu
Foto: Repro Facebook
Popisek: Křest knihy Václava Lásky

Senát nepřijal Láskův návrh, aby české soudy uznávaly osvojení dětí homosexuálními páry v cizině. Novela nebyla přijata ani odmítnuta, její projednání tím přesto skončilo. Pro schválení novely bylo 23 ze 65 přítomných senátorů, pro zamítnutí 31, přičemž pro přijetí stanoviska bylo potřeba 33 hlasů.

Dále tedy platí, že pokud si stejnopohlavní nebo nesezdaný pár osvojí dítě v zahraničí, po návratu do Čech o rodičovské právo přijde. Evropský soudní dvůr ale v týdnu přijal rozhodnutí, že rodičovská práva musejí být uznána ve všech členských státech bez rozdílu.

„Náš Ústavní soud již dříve avizoval, že tyto záležitosti nespadají do rozhodnutí soudu, ale musejí o tom rozhodnout zákonodárci. Dosud je to ale tak, a v tomto jsme názorově ve sporu s panem Láskou, že v občanském zákoníku je specifikována osoba blízká, která právně není rodičem. A tato úprava, kde jsou ty osoby blízké, je podle mě dostačující, těm lidem nikdo ty děti brát nebude,“ řekl Čunek v debatě na CNN Prima NEWS.

Podle Lásky je ale institut blízké osoby nedostačující, například i pro nesezdané heterosexuální páry. „Ale ti občané, kteří si v zahraničí osvojili dítě, po návratu do Čech přestávají být rodiči, a to je problém. Představte si, co je s tím všechno spojeno, škola, lékař a tak dále, a vy pak máte dítě, ke kterému nemáte žádný právní vztah. Všechna rodičovská oprávnění těmto lidem zanikají,“ čílil se Láska.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

21:49 Švýcarský summit o Ukrajině: Biden chyběl, Zelenského to rozrušilo

Kolem 100 zemí a organizací se účastní dvoudenní konference ve Švýcarsku, která má nalézt cestu k mí…