Devadesát miliard není tolik. Česku navíc zlepší pověst, píše komentátorka

14.12.2011 19:27

Pokud se naplní temné předpovědi euroskeptiků a dojde k rozpadu eurozóny, Česko to zasáhne natolik, že se neobejde bez pomoci sousedů. To je jeden z důvodů, proč by Česko nemělo váhat a půjčit devadesát miliard korun těm evropským státům, které jsou ohroženy nejvíce. Rozvodová válka Roseových, která by mohla v krizové situaci nastat, by nám neprospěla. Myslí si to komentátorka Hospodářských novin (HN) Lucie Hrstková.

Devadesát miliard není tolik. Česku navíc zlepší pověst, píše komentátorka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Evropská měna euro. Ilustrační fotografie euromincí
reklama

Prezident republiky Václav Klaus patří mezi největší kritiky EUI, dokonce se nabídl, že unii pomůže zrušit projekt společné měny. V souvislosti s jednáním o půjčce devadesáti miliard korun euroskeptiků v Česku přibývá. Najdou se však i tací, kteří tvrdí, že devadesát miliard není až tolik a příklon k pevnému jádru EU se Česku vyplatí. Mezi zastánce půjčky patří i komentátorka Lucie Hrstková. Její úvahu přináší dnešní Hospodářské noviny (HN).

Sledujeme téma  Záchrana eura

Pozor na válku Roseových

Autorka evropskou situaci přirovnává k manželské krizi, kde se oba aktéři rozhodují, jestli bude výhodnější vztah ještě zachránit nebo podstoupit rozvod. Obratem dodává, že záchrana evropského manželství je dnes tím lepším řešením. Důležité je, se co nejdřív pohnout z místa a začít věci řešit.

„Na rozdíl od Británie nejsme šestou největší ekonomikou Evropy a naše ekonomická váha nikoho ke vstřícnému postoji k Česku nepřinutí. Náš zájem na zachování společného volného trhu a přílivu investic je eminentní, tím pádem se nám vyplatí být účastníkem dějů i tvorby dohod, než zůstávat jen pozorovatelem s nulovým vlivem,“ tvrdí Hrstková.

V intencích rodinného příměru komentátorka Česko přirovnává ke strýčkovi, který rodinným rozepřím jen zpovzdálí přihlíží, ale v okamžiku vážné krize o jeho rady nikdo moc nestojí. Připomíná také, že v případě rozpadu eurozóny se Česko neobejde bez pomoci sousedů, ale aby o ni mohlo požádat, musí s nimi udržovat dobré vztahy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

14:35 Politickým neziskovkám už ani korunu! Padla výzva premiérovi. A je zde otevřený dopis

Publicista Alexandr Vojta se obrátil na vládu Andreje Babiše (ANO) a navrhl jí, kde najít peníze na …