Developer Pawlowski připravuje arbitráž o 2,5 miliardy. Začít by měla na konci roku

22.08.2014 13:59

Podnikatel švýcarského původu Sebastian Pawlowski se připravuje na arbitráž s Českou republikou, začít prý může na konci tohoto roku. Ve sporu půjde o 2,5 miliardy korun za to, že developerovi nebylo umožněno stavět na jeho pražských pozemcích.

Developer Pawlowski připravuje arbitráž o 2,5 miliardy. Začít by měla na konci roku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Městský soud
reklama

Sebastian Pawlowski poprvé zmínil možnost arbitráže letos na jaře, protože mu místní soudy znemožnily výstavbu několikatisícového sídliště v pražských Benicích. Nyní se nechal slyšet, že arbitráž o 2,5 miliardy korun může začít na konci roku.

Podle svých slov si už najal i londýnskou právní kancelář, která ho na spor připraví. Na druhé straně se však už také chystají na miliardovou arbitráž, úředníci z Ministerstva financí připravují materiály. „Můžeme potvrdit, že nás pan Pawlowski upozornil na přípravu arbitráže. V současné době k tomuto případu shromažďujeme a analyzujeme podklady,“ uvedl pro Lidovky.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva.

Podnikatel si však věří. „Žalobu momentálně připravuje v Londýně jedna z nejznámějších kanceláří na světě, která se na tyto arbitrážní případy specializuje. Kancelář bere pouze ty případy, u kterých je šance na úspěch velmi vysoká a je vyplácena pouze v případě úspěchu,“ říká Pawlowski, který však její jméno nechtěl zveřejnit kvůli údajně možným politickým tlakům. „Po podrobném prostudování se tato kancelář rozhodla případ převzít. Arbitráž by tudíž mohla začít již do konce tohoto roku,“ dodal.

Pawlowského plán vypadal původně slibně. V roce 2010 se podařilo jeho firmě Projekt Sever dosáhnout proměny luk a polí ve stavební parcely díky kladnému hlasování zastupitelstva hlavního města Prahy. Spekulovalo se i o podnikatelových nadstandardních vztazích s tehdejším primátorem Pavlem Bémem, neboť proti návrhu zazněla řada výhrad (například má územím vést železniční trať), přestože byl schválen. Podle verdiktu Městského soudu v Praze a poté i Nejvyššího soudu jde ale o území určené pro zeleň a ornou půdu, a tak na něm stavět nelze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

19:25 To chvilkaře zklame! Xaver vytáhl projev o situaci v ČT. A radoval se

Moderátor Luboš Xaver Veselý na svém Facebooku sdílel videa s názory na jeho zvolení do Rady České t…