Dienstbier: Výzva mířila jen na Prahu, Škromachova reakce je hysterická

23.02.2012 20:40

Senátor Jiří Dienstbier pobouřil své koledy z ČSSD sepsáním výzvy „Živá socdem“, ve které kritizuje praktiky sociálních demokratů v Praze. Místopředsedy socialistů Michala Haška se Dienstbierův text dotkl a řekl, že svou prací dal senátor facku celé straně. Na výzvu reagoval i místopředseda Zdeněk Škromach slovy, že Dienstbier chce rozbít stranu. Podle senátora reakce obou politiků neznamenají, že by se výzvou cítili osobně dotčeni. „Reakce byly jen zbytečné,“ dodal Dienstbier.

Dienstbier: Výzva mířila jen na Prahu, Škromachova reakce je hysterická
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

„Ta výzva, jak je patrné i z oslovení, je mířena na Prahu. Že z toho někteří, hlavně tedy pan Škromach svou hysterickou reakcí, dělají celostátní záležitost, to je jiná věc. Dělají to ale naprosto zbytečně. Byla to výzva k tomu, aby se otevřela pražská ČSSD,“ vysvětlil Dienstbier v rozhovoru pro Týden.cz.

Dienstbier v textu napsal, že strana trpí syndromem oligarchických a kmotrovských praktik uprostřed kuloárních handlů. Dodal, že tento problém, se však netýká celé strany. „Je to myšleno obecně. Především jde o to, že i podle doporučení celostátního grémia je třeba, aby pražská ČSSD svolala konferenci co nejdříve a aby zvolila nové vedení. Že odešel Petr Hulinský, to vnímám jako velmi pozitivní změnu, ale za to, co se dělo, nenesl odpovědnost jenom on. Bylo to míněno tak, aby se vyvolala debata a ta vedla ve zvolení nového vedení, které bude věrohodně reprezentovat ČSSD,“ upřesnil senátor. Jasnou představu o tom, kdo by měl ve vedení být, Dienstbier nemá a sám kandidovat nechce.

Koalicí s ODS si socialisté nepolepšili

Pověst pražské ČSSD kromě korupčních praktik poškodila také dlouhodobá spolupráce s ODS. „Tohle je obecně problém pražské politiky. A celá situace v Praze měla vliv i na ČSSD. Stejně jako chování po posledních volbách, kdy se slibovalo, že se vymete zkorumpovaná ODS z magistrátu, ale vedení Petra Hulinského se naopak rozhodlo s ODS jít do koalice,“ řekl Dienstbier.

Poslance ČSSD Vítězslava Jandáka útok senátora nepřekvapuje. „Jsme ve volebním roce a tušíme, že nastane pokus o zlikvidování sociální demokracie. A ten nepřítel přijde zevnitř, protože jak známo nepřátelé zevnitř jsou nebezpečnější,“ varuje.

Dienstbiera se zastal bývalý ministr vnitra František Bublan. „Pan Dienstbier je ve straně novým člověkem a jako takový má jasnější pohled. Jeho výzva má své opodstatnění, nevím, proč na to kolega Škromach naskakuje,“ řekl Bublan pro ParlamentniListy.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor:
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …