Dienstbier chce zbourat prasečák v Letech. Kvůli neúctě k zavražděným Romům

31. 7. 2014 16:44

Další pokus odstranit vepřín z místa bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku podnikne ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier. „Vzhledem k tomu, že v Letech byl koncentrační tábor a trpělo tam mnoho lidí, tak to, že je na tomto místě prasečák, je neuctivé k obětem i k těm, kteří přežili,“ řekl Dienstbier serveru iDnes.cz.

Dienstbier chce zbourat prasečák v Letech. Kvůli neúctě k zavražděným Romům
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku
reklama

Zároveň přiznal, že odstranit vepřín z dané lokality bude obtížné, protože je v soukromých rukou. Dienstbier připustil, že řešení problému „by asi znamenalo nějaký výdaj ze státního rozpočtu“, ale konkrétní řešení nechtěl předjímat. Podle serveru ministr odmítá otevřeně říct, že by se vláda mohla pokusit vepřín odkoupit kvůli tomu, že by to okamžitě zvedlo cenu vepřína. Ministr zároveň podotkl, že jednání se soukromým vlastníkem pozemků a staveb se může táhnout velmi dlouho.

Není také jisté, zda se mu podaří získat pro myšlenku, že by měl vepřín z Letů u Písku zmizet, i celou vládu. Když byl na místě bývalého tábora pro Romy v květnu na pietním aktu premiér Bohuslav Sobotka, vyjádřil se v tom smyslu, že by místo výkupu vepřína peníze radši investoval do vzdělávání romských dětí a na zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách, protože peněz není nazbyt.

 

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

16:11 Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Opatření proti covidu evidentně nemají logiku, říká komentátor Tomá…