Diktát Merkelové, zavedení solidární daně na uprchlíky, zákaz kritizovat... Drsné vystoupení Jana Kellera

25.10.2015 9:50

„Češi a Slováci jsou xenofobové, Maďaři fašisté a Řekové zas rozhazovační lenoši. Někteří politikové z Evropské unie začali v poslední době nevybíravě nálepkovat státy, které mají na určité záležitosti jiný názor než oni sami,“ prohlásil na Vratimovském semináři známý pedagog, sociolog, publicista a také europoslanec Jan Keller.

Diktát Merkelové, zavedení solidární daně na uprchlíky, zákaz kritizovat... Drsné vystoupení Jana Kellera
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Europoslanec Jan Keller.
reklama

V ostrou kritiku posledních rozhodnutí Evropské unie se změnilo vystoupení europoslance za ČSSD Jana Kellera na odborném semináři ve Frýdku-Místku, které připravili v sobotu 24. října čeští komunisté. Ti si pozvali na svoji tradiční akci i různé celebrity. Kromě oblíbeného akademika to byla spisovatelka a disidentka Lenka Procházková, bývalý ministr zdravotnictví Ivan David a také další levicoví politici a filosofové.

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6850 lidí

Kritizovat nesprávná rozhodnutí je zakázáno

„Ve vedení Unie se teď rozmohly takové zvláštní praktiky. Přijme se špatné rozhodnutí a jeho výsledek nikdo nezkontroluje ani se nevyhodnotí. Kdo ho ale začne kritizovat, stane se terčem nevybíravé kritiky. Jako například Řeky za hospodářskou krizi a země Visegrádu za návrhy na odlišné řešení migrační krize. Kancléřka Merkelová se teď snaží všem nadiktovat uprchlické kvóty, i když je každý odmítá, včetně samotných běženců. Ty správné země, podle vedení Unie, jsou asi jen Německo a Francie,“ uvedl Jan Keller.

Podle jeho slov také selhává liberální levice, která už se nesnaží zlepšovat sociální podmínky lidí, ale zaměřuje se především na práva národnostních menšin a genderové záležitosti. „Takovým názorům opravdu nerozumím. Vždyť v řadě zemí se prohlubuje nezaměstnanost a snižují se mzdy. Domnívám se, že s příchodem imigrantů to bude ještě problematičtější, dojde ke snížení ceny kvalifikované i nekvalifikované pracovní síly a budou vznikat konflikty,“ doplnil ještě oblíbený sociolog. Ten také sdělil, že nerozumí tlaku některých špičkových evropských politiků, kteří nutí k přehnané solidaritě s běženci, avšak ponechávají stranou problematiku nejchudších vrstev i ve vlastních zemích.

Vystoupit z Unie by nebylo řešením

„Říkám tomu zvrácená solidarita. Jaký je rozdíl mezi běženci bez prostředků a sociálně slabými, kteří jsou na hranici bídy? Potíže s uprchlickým exodem si také vyžádají vyšší výdaje na bezpečnost a na další opatření. Očekávám, že bude u nás zanedlouho zavedena i takzvaná solidární daň. Uprchlická krize také odvede pozornost od sociálních problémů,“ předpovídal europoslanec Keller.

I když podle jeho vyjádření vedení Evropské unie v mnoha případech chybuje, nebylo by správným krokem z ní vystupovat. „Sami bychom si s naší bezpečností určitě neporadili a nemůžeme se ani ocitnout v ekonomické izolaci,“ zakončil své vystoupení moravskoslezský politik.

Autor textu Jan Štěpán

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: .

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

20:10 Piráti, migrace a věc ještě horší než kvóty. Poslanec ANO má zkušenost z první ruky

„Pokud vycházím z vyjádření Pirátů z minulosti, tak riziko, že na území České republiky se bude pohy…