Disident František "Čuňas" Stárek besedoval. Lidé si vyslechli, komu ve skutečnosti patří Krym i historky z „totáče“

31.10.2017 20:15 | Zprávy

REPORTÁŽ Vlastnit v „totáči“ množící (dnes kopírovací) zařízení, to byl tehdy těžký průšvih – skoro jako dnešní nelegální ozbrojení těžkou zbraní. To mj. uvedl na besedě pro studenty jednoho z plzeňských gymnázií dlouholetý disident, zpracovatel a sběratel samizdatu, František „Čuňas“ Stárek. Věnoval se nejen padesátým, šedesátým a sedmdesátým letům. Pohovořil také o situaci krymských Tatarů, kde poprvé vzniklo slovo „samizdat“.

Disident František "Čuňas" Stárek besedoval. Lidé si vyslechli, komu ve skutečnosti patří Krym i historky z „totáče“
Foto: Václav Fiala
Popisek: Na besedu pro studenty jednoho z plzeňských gymnázií přišel dlouholetý disident, zpracovatel a sběratel samizdatu František "Čuňas“ Stárek

„V době komunistické totality jsem vydával časopis Vokno, což byl největší časopis co do počtu výtisků,“ pochlubil se na začátku besedy pro několik desítek studentů Stárek. „V té době bylo běžné, že se samizdatové časopisy dělaly v počtu deseti kusů, tedy v tom počtu, kolik se průklepových papírů a kopíráků vešlo do válce psacího stroje. My jsme začali od roku 1978 dělat rozmnoženiny, což bylo podstatně nebezpečnější, protože tehdy cyklostyl nebo rozmnožovací technika byly pro policii nebo státní bezpečnost jako dnes zbraně. Kdo měl doma ilegálně rozmnožovací stroj, bylo to, jako kdyby měl dnes někdo doma ilegálně těžký kulomet. A i ty tresty byly za to adekvátní,“ informoval přítomné bývalý dlouholetý disident.

… navenek…

„Mocenské záměry byly držet prst na informacích,“ pokračoval dále mnoholetý ředitel Informační bezpečnostní služby. „Protože informacemi se dobře ovládá obyvatelstvo. Jaké informace poskytuje obyvatelstvu, tak takové většinou zkreslené informace obyvatelstvo má. O politických i hospodářských záležitostech. To, že se říkalo v padesátých letech, že američtí dělníci spí pod mostem a že se mají hrozně špatně, tak tehdy tomu lidi tady dokonce věřili. Postupně, jak byla železná opona děravější, a to díky rozhlasovým stanicím jako Svobodná Evropa nebo Hlas Ameriky, tak už doba víry v komunistickou, totalitní propagandu se snižovala. V době normalizace už ani soudruzi, kteří byli u moci, neočekávali, že ti lidé tomu zvlášť věří. Oni už jenom potřebovali, aby navenek nedávali znát, že tomu nevěří.“ Prohlásil opovržlivě na adresu předlistopadové moci. „Aby byli loajální jenom z hlediska vnějšího projevu. Prostě aby na veřejnosti neříkali – totalitní moc nám lže. To bylo špatně. Myslet si mohli, co chtěli, ale strkat do květináčů sovětské praporky na 1. máje a 9. května, a to stačilo, aby prokázali loajalitu vůči tomu státu. To a informační moc má díry do informační blokády, kterou častovala obyvatelstvo, tak to je zásluha kromě těch stanic, tak v tom má zásluhu také samizdat… Ten otevíral dveře k reálnějšímu obrazu společnosti,“ uvedl dále Stárek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Opravdu potřebujeme migranty?

Řada politiků včetně vás tvrdí, že ano, protože Evropa stárne a chybí pracovní síla. Ale není to chyba vás politiků, že jste neudělali více pro vyšší porodnost? A s tou prací není spíš problém v tom, že firmy hledají levnou pracovní sílu, že kdyby platili v ČR určitě více, že by nebyl nedostatek záj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se množí liberálové?

21:17 Jak se množí liberálové?

KOMENTÁŘ KARLA ŠEBESTY Nebude se množit, to je jenom dobře. Podobné reakce se nacházejí u mnoha vide…