Disident a někdejší spolupracovník Václava Havla: Prezidentem by mohl být třeba...

13.11.2019 16:16 | Zprávy

Disident a spolupracovník Václava Havla Petr Pospíchal hodnotí třicet let po revoluci stav České republiky jako neuspokojivý. Existuje podle něj nemorální rozdělení společenského profitu, obrovské rozdíly mezi bohatými, kteří využili bouřlivá 90. léta, a chudými, kteří tehdy upadli do exekucí. Jako jedny z výrazných viníků této situace označuje nejvýraznější politické postavy posledních desetiletí Václava Klause a Miloše Zemana. „Jsou to oportunističtí cynikové, kdyby měli hodnotově postavený aspoň nějaký hlubší humanitní základ, řada věcí by mohla vypadat jinak,“ tvrdí Pospíchal.

Disident a někdejší spolupracovník Václava Havla: Prezidentem by mohl být třeba...
Foto: Khalil Baalbaki
Popisek: Petr Pospíchal

Pospíchal v rozhovoru pro Deník N vzpomíná na dobu totality, ve které byl mnohokrát vězněn a permanentně sledován Státní bezpečností. „Vězení je samozřejmě nepříjemné, člověk pak má různé obtíže, některé dodnes. Je to bolestná zkušenost. Ale to z nás nedělá oběť. My jsme se pro něco rozhodli a podstatné jsou hodnoty, které jsme hájili,“ má jasno signatář Charty 77, který v součtu strávil ve vězení přes tři roky.

Hodnoty lidských práv a občanské společnosti bývalý disident hájí dodnes. „Bez ohledu na situaci, dobu, prostředí, teď hájím stejné hodnoty. Pomáhám uprchlíkům. Co píšu, dotýká se tématu lidských práv. Jedině, když budeme schopní udržet a rozšiřovat prostor lidských a občanských práv, budeme schopní přemýšlet i o nějaké budoucí alternativě,“ říká Pospíchal s tím, že nebojoval proti komunismu jako takovému, ale hájil určité pošlapávané hodnoty.

A jeho práce na prosazování hodnot trvá i nadále, přestože stav je podle něj výrazně lepší. „Lepší to samozřejmě je, v takovém tom bezprostředním smyslu, že vás nikdo nenutí, abyste něco vyznávala, předstírala, vytvářela nějaký dojem. A není na tom závislé, jakou budete mít práci a jak budete žít. V tom je rozdíl zjevný,“ je spokojen spoluzakladatel Občanského fóra, ale dodává, že je stále třeba pracovat například na právech žen nebo vnímání menšin.

Období těsně po sametové revoluci hodnotí Pospíchal jako neuvěřitelně plodné. „Co se podařilo v první fázi po roce 1989, bylo naprosto fenomenální. Právě poklidný přechod umožnil, že i věci, které samy o sobě nebyly skvělé, jako třeba rozpad Československa, byly poklidné,“ vzpomíná spolupracovník Václava Havla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…