Diskriminace občanů. SPD odmítá covid pasy Evropské unie

25.05.2021 20:56 | Ze sítí

Hnutí SPD odmítá diskriminaci občanů, kteří se nechtějí očkovat nebo testovat. „Vláda ANO a ČSSD chystá v legislativní nouzi novelizovat zákon o ochraně veřejného zdraví, do kterého chce zakotvit omezení účasti na veřejné nebo soukromé akci nebo vstupu do veřejnosti jinak přístupného prostoru, včetně provozoven do nichž je vstup vázán na členství, úhradu nebo jinou podmínku tak, že vstup bude umožněn pouze fyzickým osobám, které podstoupili očkováním proti covid-19 nebo toto onemocnění prodělali nebo se prokáží negativním testem, a to bez ohledu na epidemiologickou situaci,“ informoval na sociální síti předseda hnutí SPD.

Diskriminace občanů. SPD odmítá covid pasy Evropské unie
Foto: Repro ČT
Popisek: Předseda SPD, Tomio Okamura

Všechna opatření musí podle hnutí SPD korespondovat s tím, jaká je epidemiologická situace. „Není možné zakotvovat do zákona šikanu a segregaci lidí s tím, že by mohla hrozit pandemie nebo epidemie. Hrozit totiž může kdykoli cokoliv,“ vysvětluje Okamura s tím, že očkování musí být dobrovolné a není možné, aby k němu byli lidé nuceni.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR
 
„Dále vláda zavádí v této novele skrytě tzv. covid pas a to tak, že konkrétně ukotvuje do samotného zákona, že do očkovacího průkazu bude zapsáno očkování proti onemocnění covid-19. Očkovací průkaz dávno funguje a je do něj zapsáno každé očkování, které je stejně tak zaznamenáno ve zdravotní dokumentaci pacienta a není tedy nutné speciálně zakotvovat do zákona zaznamenávání konkrétního očkování jako je covid-19,“ uvádí předseda SPD. 
 

Anketa

Měli by se po návratu z dovolené testovat na covid-19 i Češi po očkování?

71%
24%
hlasovalo: 5706 lidí
Vládní argumentace, že má covid pas umožnit snadné cestování, je podle Okamury zcela nesmyslná, jelikož i nyní je možné cestovat a pokud cílová destinace vyžaduje negativní test, tak většina laboratoří vystavuje mezinárodní potvrzení o provedeném negativním testu na covid-19.  
 
SPD nepodpoří projednávání této novely zákona v legislativní nouzi a zároveň podá návrh na zamítnutí tohoto zákona.
 
Hnutí SPD odmítá i takovou podobu covidového pasu, na které se dohodli zástupci členských zemí a Evropského parlamentu. Ten má být v papírové či digitální podobě. Cesty přes hranice mají být umožněny pouze lidem očkovaným, s negativním testem či s protilátkami po prodělání nemoci. 
 
 
Podle Okamury se jedná o další omezování našich občanů ze strany EU. „Která navíc ani nemá zdravotnictví v gesci, protože je to jedna z mála věcí, které ještě zůstaly v kompetencích členských států. Opatření a vstupy do jednotlivých zemí musí být výhradně na národních úrovních. Tato opatření by podle našeho názoru neměla být diskriminační vůči občanům, kteří se z různých důvodů nenechali testovat a očkovat.“ 
 
„Chceme co nejdříve návrat do doby, která byla před covidem při cestování zcela normální, tedy svobodu cestování. Vše ostatní je ze strany EU diskriminační,“ uzavřel Okamura. 
 
 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

11:35 Nevytiskli jim 2 miliony kusů novin proti Babišovi. A teď přišel řev

Šéfredaktor serveru Forum24.cz Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem miliony výtisků svých no…