Divoká privatizace OKD vyléza na povrch. Dnes bude před poslanci vypovídat Sobotka

27.07.2018 9:36

Po bývalém premiérovi a později eurokomisaři Vladimírovi Špidlovi (ČSSD), který ve čtvrtek vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí k privatizaci těžební společnosti OKD zhruba dvě hodiny, dnes předstoupí někdejší ministr financí a později premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten se nejprve sněmovní vyšetřovací komisi k OKD omluvil, nakonec prý vypovídat bude.

Divoká privatizace OKD vyléza na povrch. Dnes bude před poslanci vypovídat Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý premiér Bohuslav Sobotka

Bývalý předseda sociální demokracie a expremiér Bohuslav Sobotka bude svědčit, jaký byl jeho podíl při prodeji minoritního podílu OKD. „Je důležitou osobou, protože je spoluzodpovědný spolu s panem Milanem Urbanem za předložení materiálů,“ řekl deníku Echo24 Lukáš Černohorský (Piráti).

Sněmovní vyšetřovací komise celý týden vyslýchá svědky, kteří jsou spojení s privatizací společnosti OKD. Před poslanci se objevila celá řada svědků. Kromě Špidly už před komisí běhěm čtvrtka vypovídal i Sobotkův přítel a právník Radek Pokorný. Ten před komisí strávil necelou půlhodinu a jeho častou odpovědí bylo odkazování se k advokátnímu tajemství.

Před Pokorným podával svědectví také bývalý zaměstnanec Fondu národního majetku Jan Juchelka. Poslední pak přišel na řadu bývalý premiér Vladimír Špidla. „Základní situace vznikla privatizací v roce 1996. Tím byly karty rozdané,“ podotkl pouze. „Ve druhé polovině 90. let stát ztratil v OKD většinu,“ uvedl Špidla, blíže se pak před novináři vyjadřovat odmítl.

Prodej majoritního podílu zmiňuje také Bohuslav Sobotka. Dle něj je nutné, aby se komise nezabývala jenom prodejem menšinového podílu, ale hlavně, aby sledovala celý průběh. Komise je s výsledky zatím spokojená. „Zazněly zajímavé informace i nic neříkající odpovědi. Každopádně je zajímavé odkrývání pozadí tehdejších postupů divoké privatizace a zapojení konkrétních osob,“ uvedl člen vyšetřovací komise Leo Luzar (KSČM).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

7:32 StarDance: Konec Fridrichové komentoval Robert Záruba. „Gól“ neřval, šlo o politiku. A Soukup...

Může za vyřazení Nory Fridrichové ze StarDance špatný výkon, nebo spiknutí fanoušků Ortelu? Moderáto…