Čína prý rozhodně nedělá věci jen z dobroty srdce a vše mají dopředu dobře prokalkulováno, což je dobře vidět třeba na Africe. Číňané v Africe hodně investují do infrastruktury, jenže tak činí především proto, aby dokázali vytěžit africké suroviny, vyvézt je na pobřeží do přístavů a z přístavů do Číny.
„Otevřela se první vojenská základna mimo Čínu, je to v Gibuty. A oni to dělají proto, aby si chránili své investice, oni to nedělají z dobroty srdce. Čína chce dominovat světu, i když možná jinak než Spojené státy. Nechtějí dominovat vojensky, ale ekonomicky. Já si myslím, že tímto směrem to směřuje.“
Pokud jde o ekonomické vztahy mezi Českou republikou a Čínou, Číňané nás berou především jako vstupní bránu do EU. A čeští politici jsou ochotni kvůli tomu ohýbat hřbety, což se ukázalo např. na deklaraci čtyř nejvyšších ústavních činitelů země, kteří se poklonili před Čínou, když se ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) sešel s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. „Já si myslím, že to, co oni udělali, je zradou principů demokracie,“ kroutil hlavou nespokojeně Etzler.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp