Do ČT si pozvali Prouzu. Ten ztrhal Borise Johnsona a popsal úpadek Británie kvůli brexitu

09.08.2019 19:52

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza se v dnešním pořadu Interview na ČT24 vyjádřil k současnému posunu v dění kolem brexitu. Prouza zkritizoval britského ministerského předsedu Borise Johnsona. Toho prý „nezajímají fakta a nezajímají detaily“ a naprosto ignoruje dopady brexitu. Jediné, co chce, je ono „velké politické gesto“. Velkou Británii tak zřejmě čeká cesta tvrdého brexitu bez dohody. Prouza naznačil, že to pro ni může být velmi bolestivé, a argumentoval i již nynějším zpomalením britské ekonomiky.

Do ČT si pozvali Prouzu. Ten ztrhal Borise Johnsona a popsal úpadek Británie kvůli brexitu
Foto: Repro Twitter
Popisek: Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Anketa

Jste pro zavedení ,,daně z masa", jak se o tom vážně uvažuje v Německu?

5%
95%
hlasovalo: 12842 lidí
Tématem byly brexitové plány britského premiéra Borise Johnsona. „Podle mě má jediný scénář, a to dojít do konfliktu tvrdého brexitu bez dohody a použít to jako nástroj pro předčasné volby, aby on vypadal jako spasitel Velké Británie,“ vyřkl úvodem Prouza k současnému dění. Nová britská vláda by chtěla novou dohodu, avšak zástupci Evropské unie na to nejsou ochotni přistoupit, na což reaguje právě Boris Johnson, který nevylučuje přistoupit i na cestu tvrdého brexitu.

Britský ministerský předseda má nyní v tamějším parlamentu přesilu pouze jediného hlasu, Prouza si tudíž myslí, že si bude chtít svou pozici posílit a „projít testem výsledků voleb, aby se dokázal udržet ve funkci“. O možnosti pádu vlády hovoří i opoziční politik Jeremy Corbyn.

Prouza si myslí, že Britové 31. října skutečně bez dohody z Evropské unie odejdou – a po brexitu bude následovat právě období k předčasným volbám, a to, dle Prouzy, zřejmě již na konci listopadu.

„Boris Johnson byl ten, který táhl celou kampaň za brexit, měl velmi dobré poradce, kteří dokázali přitáhnout k referendu lidi, kteří nikdy nehlasovali, kteří se drželi mimo politický život ve Velké Británii,“ shrnuje Prouza. Johnson prý sází na to, že to dokáže zopakovat.

V Británii prý neexistuje většina pro jakoukoli dohodu. „Nikdy nebyla většina pro něco,“ shrnuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu s tím, že poslanci se dokázali shodnout jen na tom, co nechtějí.

Prouza se s Johnsonem měl možnost setkat již na dvou jednáních – prý to je člověk, kterého „nezajímají fakta, nezajímají detaily“. Naprosto prý ignoruje dopady brexitu a jediné, co chce, je ono „velké politické gesto“.

A pak se Prouza do Johnsona pustil velmi tvrdě. „To, jak nastartoval svoji kariéru, opakovanými lžemi, v tom vlastně pokračuje dál,“ vyřkl s tím, že Johnson prý lhal už i při svém působení coby zahraniční korespondent v Bruselu.

Viníkem současné nespokojenosti s existující dohodou, jež je prý určitým kompromisem pro obě strany, je dle Prouzy právě Velká Británie. Johnson prý dohodu odmítá, ale není schopen přijít s jiným návrhem.

Za „největší bolest jednání“ pak Prouza označil tzv. irskou pojistku. Evropská unie si tvrdě stojí za tím, že nelze zničit Velkopáteční dohodu, která konečně přinesla na irský ostrov mír. Šlo prý i o vyjádření Evropské unie jako celku, že i její malý člen má v takovýchto životně důležitých otázkách přednost. „Nikdo nechce, aby se vrátily atentáty na irskou hranici, aby se znovu stříleli lidé,“ říká Prouza. Dle něj je napětí stále silné a může se tak obnovit konflikt v plné síle.

Ohledně ekonomických nákladů brexitu Prouza tvrdí, že britská vláda „ignoruje ekonomickou realitu“. Britská ekonomika se již nyní zpomaluje. „To, co zvítězilo, je, že názory odborníků nejsou podstatné, podstatná je národní hrdost,“ říká. Britské firmy ztrácejí svá největší odbytiště, snižují se investice a padá i kurz libry. S brexitem se prohloubí i množství celní administrativy.

Prouza promluvil i směrem k obchodní válce Spojených států s Čínou. Ani jedna ze stran dle jeho vyjádření na tomto jednání nemůže zbohatnout. Čína je se svým růstem zatím nedostižitelná, prý za to může i souhra čínské vlády s obchodními subjekty. V jiných zemích je prý vidět spíše opak, tedy zábrany obchodu ze strany vlád.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…