Do Číny nepatříme, burcuje umělec Bartoška. Přitom bez problémů bere peníze od Tvrdíka na filmový festival. Důkaz uvnitř

01.11.2016 15:57

„Vážení spoluobčané. Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí,“ zahajuje svými slovy video, v němž je česká veřejnost vyzvána ke shromážděním na podporu demokracie, herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Společně s prezidentem karlovarského filmového festivalu Jiřím Bartoškou se snaží zburcovat občany. Na pomoc jim přišly desítky umělců. Problém je jinde. Jak ParlamentníListy.cz upozornil čtenář, Bartoška sice kritizuje přístup k Číně, ovšem peníze od jejich společnosti mu stoprocentně nevadí.

Do Číny nepatříme, burcuje umělec Bartoška. Přitom bez problémů bere peníze od Tvrdíka na filmový festival. Důkaz uvnitř
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Bartoška

Jak loni v září exkluzivně informoval reportér ParlamentníchListů.cz Radim Panenka, který byl součástí mediálního doprovodu prezidenta Miloše Zemana v Číně, místní společnost CEFC přidává ke koupi českého fotbalového klubu Slavia také Pivovary Lobkowicz, v nichž převezme 79,4procentní podíl za 1,9 miliardy korun. Kupujícím se podle podepsaných smluv stává nově založená společnost LAPASAN s.r.o., v níž drží většinový 70procentní podíl CEFC. Dvacetiprocentní podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, deset procent pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Při pohledu na úplný výpis z obchodního rejstříku je patrné, že v orgánech Pivovary Lobkowicz Group, a.s., seděl exministr obrany Jaroslav Tvrdík, nebo jeho spolupracovnice Marcela Hrdá. Členem představenstva je rovněž třicetiletý Xiaokun Li. Jak navíc upozornil náš čtenář: „Pan Bartoška má plnou pusu řečí o bezpráví v Číně, komunistech, vraždách a korupci a podobně, ale jejich peníze mu evidentně nesmrdí.“ Co tím pisatel myslel? Stačí se podívat na seznam hlavních partnerů 51. MFF Karlovy Vary. Těmi nejštědřejšími jsou například Vodafone, innogy nebo právě čínský Lobkowicz.

O tom, kolik „čínských“ peněz, obrazně řečeno, skončí v náručí Jiřího Bartošky, nejsou bližší informace. O čem se ale ví, je jeho postoj coby prezidenta filmového festivalu a slova, která pronesl na velmi populárním videu s Vojtěchem Dykem.

„Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně. Žádáme vládu, aby jako celek jasně deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství. Žádáme parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko. Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity, na nichž byl náš stát před 98 lety založen a ke kterým jsme se před 27 lety vrátili,“ konstatuje herec. „Zvonit klíči a podepisovat petice nestačí. My do Ruska a Číny nepatříme,“ uzavírá.

Pivovary Lobkowicz Group, a.s.

reklama

autor: ava

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

9:31 94,90 Kč. Tesco a Albert překonaly Švýcarsko, Češi nejásají

Kdo se letos rozhodl pořizovat sladkosti do mikulášské nadílky na poslední chvíli, toho dost možná č…