Do Moskvy nepřijede jen Zeman. Dorazí i Kim Čong-un či politici z Norska a Indie

17.03.2015 18:15

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přijal ruské pozvání na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Oznámil to dnes v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Po Kimově nástupu do funkce před třemi lety to bude jeho první zahraniční návštěva.

Do Moskvy nepřijede jen Zeman. Dorazí i Kim Čong-un či politici z Norska a Indie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman se na letišti Václava Havla setkal s krajany přilétajícími z Ukrajiny do České republiky.Ti mu na uvítanou zazpívali píseň Ach synku, synku
reklama

Kreml připravuje na 9. květen mohutné oslavy, které mají připomenout podíl SSSR na konci války a zviditelnit i postavení dnešního Ruska ve světě. Na Rudém náměstí se uskuteční vojenská přehlídka za účasti 15.000 vojáků včetně kadetů a kozáků v historických uniformách. Nebudou chybět ani ukázky moderních ruských zbraní.

Kuba, Indie, Mongolsko nebo Vietnam

Řada západních státníků ale oslavy bojkotuje na protest proti ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Moskva poskytuje východoukrajinským povstalcům. Zvlášť citelná je podle agentury AP pro Rusko neúčast německé kancléřky Angely Merkelové, která nicméně dorazí do Moskvy hned následující den po oslavách. Podle Lavrova příjezd Merkelové, která bude v Kremlu jednat s prezidentem Vladimirem Putinem, napomůže boji s "protiruskou kampaní".

Lavrov oznámil, že kromě Kima přicestuje do Moskvy i řada státníků z Evropy a jiných kontinentů. Očekáváni jsou například šéfové států či vlád z České republiky, Slovenska, Norska, Islandu, Kypru, Řecka, Makedonie, Černé Hory a Srbska, dále Číny, Kuby, Indie, Mongolska nebo Vietnamu.

Česko bude na oslavách 9. května v Moskvě reprezentovat prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček nedávno prohlásil, že prezident by neúčast považoval za urážku Rusů zemřelých při osvobozování Československa. Lavrov dnes řekl, že z 68 pozvaných světových vůdců zatím účast přislíbilo 28.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

19:52 „Nenávidím vás!“ Třesk v ODS: Pavel Novotný vypustil strašlivé věci

Řeporyjský starosta Novotný řádil na Twitteru. V centrále ODS nebudou rádi, protože vyjevil nepěkné …