Do Prahy dorazí premiéři V4 i zemí západního Balkánu. Z Kosova nikdo

12.09.2019 6:10

Premiéři zemí Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a západobalkánských zemí se dnes setkají na summitu v Praze. Na Pražský hrad je pozval premiér Andrej Babiš (ANO). Podle úřadu vlády by mělo setkání posílit spolupráci obou regionů, na jednání předsedů vlád V4 se bude hovořit také o otázkách Evropské unie či ochraně klimatu. V reakci na výroky prezidenta Miloše Zemana o Kosovu odvolali svou účast tamní představitelé, uvedla ČTK.

Do Prahy dorazí premiéři V4 i zemí západního Balkánu. Z Kosova nikdo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský hrad
reklama

Program v Praze odstartuje dopolední jednání zástupců „Visegrádu“, na které dorazí premiéři Slovenska Peter Pellegrini, Maďarska Viktor Orbán a Polska Mateusz Morawiecki. Později se připojí zástupci vlád balkánských zemí. Dorazit mají srbská premiérka Ana Brnabičová, se kterou se ve středu setkal prezident Miloš Zeman v Srbsku, a předsedové vlád Severní Makedonie, Černé Hory, Albánie, Bosny a Hercegoviny.

Mezi hosty byl původně i kosovský vicepremiér, v reakci na Zemanovy výroky z tohoto týdne z návštěvy Srbska však podle informací ČTK účast zrušil. Kosovo bude reprezentovat zástupce velvyslanectví v Praze, uvedl úřad vlády. Zeman v úterý v Bělehradu řekl, že má rád Srbsko a Srby, ale nikoli Kosovo. Ve středu prohlásil, že bude chtít s českými ústavními činiteli projednat, zda by bylo možné, aby ČR odvolala uznání Kosova samostatným státem. Šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že k otevření debaty o odvolání českého uznání Kosova nevidí důvod. Naopak premiér Andrej Babiš (ANO) by o tom chtěl debatovat na schůzce nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice Česka.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Setkání v Praze by mělo posílit spolupráci obou regionů, což si Česko dalo za cíl ve svém aktuálním předsednictví ve V4. „Hlavními tématy jednání budou aktuální evropské otázky, například složení nové Evropské komise, víceletý finanční rámec po roce 2020, infrastruktura, lidské zdroje, vzdělávání, finanční stabilita či přístup k řešení klimatických otázek,“ uvedl úřad vlády v tiskové zprávě.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

22:24 Lidé od Klause ml. zatápí kolem Jourové. Tohle totiž řekla o Polsku a Maďarsku

Na facebooku Trikolóry vyšlo stanovisko strany k situaci v Maďarsku a v Polsku. „Je ostudné, když vý…