Do Vietnamu bez víz. Již brzy, slibuje prezident Zeman

08.06.2017 21:05

Prezident Miloš Zeman očekává, že krátkodobá víza pro české turisty cestující do Vietnamu budou zrušena v krátké době. Vyvozuje tak ze slov vrcholných představitelů Vietnamu, se kterými během své uplynulé cesty jednal. Řekl to dnes v Hanoji na dotaz českým novinářům.

Do Vietnamu bez víz. Již brzy, slibuje prezident Zeman
Foto: KPR- Hana Brožková
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman a vícepremiér Vietnamu Vương Đình Huệ

Zeman poté odletěl do Kazachstánu, kde se zúčastní otevření mezinárodní výstavy Expo 2017. Setká se také s kazašským a s kyrgyzským prezidentem. Původně plánovaná schůzka s uzbeckým prezidentem se pravděpodobně konat nebude.

Zeman připomněl, že během jeho návštěvy bylo podepsáno sedm smluv mezi českými a vietnamskými podnikateli a smlouva o vydávání odsouzených osob mezi Českou republikou a Vietnamem, která se chystala několik let. „Jsem vděčný předsedkyni Národního shromáždění (Nguyen Thi Kim Ngan), kterou jsem během návštěvy v Praze na tuto smlouvu upozornil. Její intervence byla velmi užitečná,“ řekl Zeman.

Během návštěvy Vietnamu se podle něj pokročilo v možnosti zřízení letecké linky mezi Ho Či Minovým Městem a Prahou a v dohodě o zrušení krátkodobých víz pro české turisty. „Nemohu nikomu diktovat konkrétní termín dohody. Ale pokud všichni zúčastnění vyjádřili, abych citoval jejich formulaci, vysoce pozitivní vztah k tomuto mému návrhu, tak lze předpokládat, že tento termín bude poměrně krátký,“ řekl Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Zeman dnes odletěl z Vietnamu do Kazachstánu. S kazašským prezidentem Nursultanem Nazarbajevem chce jednat o dluhu ve výši 150 milionů dolarů, který Kazachstán částečně převzal od zaniklého Sovětského svazu. Zeman poznamenal, že o jeho splacení neúspěšně jednal již jako premiér, neuspěli ani jeho nástupci. „Ta věc je poněkud zamrzlá, já se ji pokusím rozmrazit,“ řekl Zeman. Schůzka se uskuteční v sobotu. Ve stejný den se potká i s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem.

Chceme milionům návštěvníků ukázat vysokou úroveň energetických technologií, které v Česku dokážeme vyrábět

Ještě před odletem do Kazachstánu Zeman řekl novinářům, že by se mělo uskutečnit i setkání s novým prezidentem Uzbekistánu Šavkatem Mirzijojevem. Jednání ale nakonec bylo zrušeno, podle zástupců české ambasády je možné, že se státníci potkají během výstavy.

Podnikatelská část delegace, kterou organizuje Svaz průmyslu a dopravy ČR, dnes odletěla do Ho Či Minova Města, kde pořádá s vietnamskými firmami obchodní fórum. K Zemanovi se připojí v pátek na zahájení Expa a v sobotu při otevírání českého pavilonu.

Podle mluvčí svazu Evy Veličkové se do Astany v červenci vypraví další podnikatelská mise společně s ministrem průmyslu a obchodu Jiřím Havlíčkem. Na Expu uspořádá několikadenní odbornou energetickou konferenci.

„Chceme milionům návštěvníků ukázat vysokou úroveň energetických technologií, které v Česku dokážeme vyrábět a snažíme se je vyvážet do celého světa. Příležitosti se nabízejí i firmám zajišťujícím dopravní prostředky, odpadové hospodářství či smart city,“ poznamenal prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Odborná konference bude podle něj příležitostí ke zviditelnění a také usnadní jednání českým firmám.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…