Do kasina v Las Vegas přišla muslimka se zahaleným obličejem. A venku byla natotata! Publicista Xaver Veselý v rozhovoru, který mnohé nadzvedne

03.05.2018 17:10

„Neumím si představit, že by domovnice rozhodovala, zda vystoupit z Evropské unie,“ říká spisovatel, novinář a komentátor Luboš Xaver Veselý, který referendum celkově nepovažuje za zásadní téma. Sám uznává systém parlamentní demokracie s tím, že bychom se měli spolehnout na zvolené politiky. Řekl to v diskuzím pořadu Koho si pozvu na kávu Pavla Sehnala v BlueTV. V rozhovoru mimo jiné popsal, jak z kasina v Las Vegas vyvedli zahalenou muslimku.

Do kasina v Las Vegas přišla muslimka se zahaleným obličejem. A venku byla natotata! Publicista Xaver Veselý v rozhovoru, který mnohé nadzvedne
Foto: Screen: BlueTV
Popisek: Luboš Xaver Veselý v pořadu Pavla Sehnala Koho si pozvu na kávu.
reklama

Rozhovor odstartovala otázka, zda povolit, nebo zakázat stavbu mešit. Podle Xavera Veselého se zatím jedná pouze o prázdnou schránku, protože se nic moc mimořádného neděje. Přistupoval by k takové situaci stejně, jako bychom chtěli stavět křesťanský kostel v muslimském světě. „Ale nemám na to jasný názor. Počkejme, až se věci vyvinou, domnívám se, že z tohoto mraku pršet nebude,“ uvedl Veselý a pak ještě dodal, že není třeba stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko. „Na druhou stranu nechci žít v zemi, kde by byly mešity na každém rohu. Když člověk přijede někam ve světě, má ctít prostředí takové, jaké je, a kdybychom ho zachovali, tak nám další generace poděkují,“ upozornil spisovatel, komentátor a novinář.

V Las Vegas vyprovodili ven muslimku se zahaleným obličejem během několika minut

Pavel Sehnal se dále ptal, zda si musíme zvyknout vidět více různorodých náboženství v ulicích. Xaver Veselý prý nepochybuje o tom, že taková doba nastane: „Zaparkoval jsem auto před studiem a za ten kousek sem se dvě dámy bavily rusky, koupil jsem si cigarety u Vietnamce a přede dveřmi jsem slyšel arabštinu. Tak to ve světě je. Chceme být světová metropole Praha a kdekoliv ve světě vstoupíte do velkých měst, všude je multikultura. Otázka je, aby se to nevymklo z rukou. Já jsem s tím smířený, bude to tady a nejen s lidmi, kteří vyznávají islám,“ odpověděl Veselý.


Luboš Xaver Veselý a Pavel Sehnal. (Screen: BlueTV - pořad Koho si pozvu na kávu)

„Jak na to připravit Čechy?“ zněla další otázka. „Nevím, protože já nevěřím, že se to dá vysvětlit, to se dá jen zažít. Včera jsem se vrátil z Ameriky a před dvěma, třemi dny jsme v Las Vegas – do jakéhokoliv hotelu v Las Vegas vstoupíte, jste v kasinu - seděli v kavárně a do jednoho z kasin přišla dáma, muslimka se zahaleným obličejem. Tam podle pravidel nekompromisně nemůžete vstoupit se zakrytým obličejem. Diskutovali s ní asi dvě minuty, muž, její doprovod, ještě chvíli protestoval, v tom momentě tam nebyli dva muži, ale dvacet můžu a dáma byla venku natotata,“ popsal Xaver Veselý svůj nedávný zážitek. Současně upozornil, že jestliže si s takovými věcmi nevědí rady v Londýně nebo na předměstí Paříže, jedná se pouze o otázku času a především nám nic jiného nezbude.

Podle Veselého lidé ve velkých městech v sobě nemají „dril“ toho, že by jim někdo bral kus vlastní země, jsou na to zvyklí. Horší to bude v menších městech, protože vidí, jak občané protestují například proti stavbě sběrného tábora. „Ale nejsem odborník. Myslím si, že se s tím budeme muset smířit tak, jako jsme se museli smířit s kdečím,“ uzavřel.

Anketa

Obáváte se vypuknutí světové války?

86%
hlasovalo: 6524 lidí

Další téma rozhovoru se týkalo obecného referenda. Pavel Sehnal řekl, že šlo o další věc, která hýbala volbami. „Nemyslím, že referendum hýbalo volbami. Volbami a kampaní hýbaly emoce a Andrej Babiš,“ řekl Luboš Xaver Veselý s tím, že referendum bylo jedno z doplňkových témat, které málokoho zajímalo. Označil ho za věc, která žila pouze v médiích. Sehnal podotkl, že SPD Tomia Okamury prosazuje referendum jako součást demokracie. „To určitě,“ odpověděl Veselý: „Podívejte, kolik SPD získalo procent, kolik lidí bylo a nebylo u voleb, a když přijedete kamkoliv na venkov a do malého města, zjistíte, že lidi zajímá něco jiného, než si myslíme my, kdo sedíme v médiích. Nemyslím, že referendum je tak velké téma.“ Zároveň připomněl, že zde existuje zastupitelská demokracie a ať nás někdo moudrý a někdo s přístupem k informacím zastupuje. Jako poslanec ví, co je pro naši zemi nejlepší. „Já si neumím představit, že by domovnice z našeho domu měla rozhodovat, jestli budeme vystupovat z Evropské unie. Být člověkem, který rozhoduje, tak je podle mne referendum zbytečná instituce.“

„Je zbytečná i v otázce o kouření?“ tázal se Sehnal. Podle Xavera Veselého je spravedlivé, když vůle občana končí výsledkem parlamentních voleb. „Když pomineme, že občan má právo vyrazit na náměstí s transparentem, ve volbách dává najevo svůj hlas a prokazuje svoji vůli. Takže občané rozhodli, aby jejich vůli vykonávaly strany a poslanci a těžko to nějak zpochybňovat. Protikuřácký zákon není nic jiného, než důsledek, kudy kráčí celý svět a kdybychom to chtěli stokrát zvrátit, nikdy to nezvrátíme,“ vysvětlil Veselý. Jako problém vidí, že až dojdou podobné věci do českých podmínek, vždy se najde někdo papežštější, než papež. Popsal, že v Curychu na letišti je překrásná, luxusní a kultivovaná kuřárna, dokonce s dětským koutkem. Tam bychom se podle Veselého měli učit. „Protikuřácký zákon je v pořádku. Kde se podává jídlo, by se kouřit nemělo, ale zákon by neměl být tak prudký, militantní a fanatický jako u nás. Ale my jsme zvolili poslance, nechť rozhodují,“ dodal k tomu Veselý. Připomněl také, kdo prosazoval protikuřácký zákon. ČSSD, Němeček, Ludvík a kolik dostala sociální demokracie ve volbách hlasů? Xaver Veselý považuje tento zákon za jednu z věcí, kterou voliči ČSSD sečetli, tedy nechť rozhodují.

Sehnal ještě doplnil svůj dotaz, jak do jeho pozitivního přístupu k systému parlamentní demokracie zapadá, či nezapadá přímá volba prezidenta. „Kdo uzákonil přímou volbu prezidenta? Byli to poslanci a senátoři a já si myslím, že je to zbytečné. Kdyby záleželo na mně, já bych přímou volbu prezidenta nepodpořil, byť jsem z těch, kdo drželi palce Zemanovi. A ten by pravděpodobně zvolen nebyl, kdyby nebyla přímá volba. Ale osobně ji považuji za zbytečnou a když už tady je, nechť volíme. Proč ne?“ A podobně Veselý vnímá i snahy o přímou volbu hejtmanů či dokonce starostů. Máme se prý spolehnout, že moudré hlavy rozhodnou. Volil by u každých voleb, ale v tuto chvíli to vnímá jako zbytečné.

Rozhovor se stočil i ke školství, především na téma, zda by si studenti měli část studia hradit sami. „Nejsem odborník, ale domnívám se, že systém, kdy je státní školství placené státem a vedle toho existují soukromé školy, je v pořádku. Otázka je, zda je v pořádku současný systém státního školství. Vedl jsem debatu s pětadvacetiletým člověkem, který vede vlastní gymnázium a velmi dobře vysvětluje, že systém školství je špatně nastaven už od začátku,“ vysvětlil Veselý s tím, kolikrát Sehnal v životě potřeboval sčítat součet čtverců nad oběma odvěsnami. Prohlásil, že dnes je to jinak, protože si děti ve škole říkají, co je baví, zatímco předchozí generace se učily poučky zpaměti, které vlastně nikdy nepoužily. „Školství je zkostnatělé, nefunkční, nepružné a pro spoustu dětí talent zabíjející,“ uvedl.

Veselý dále považuje za podstatnou podporu řemesel, protože řemesla podle něj upadají. Pochválil výrok o znovuobnovení mistrovských zkoušek a připustil, že pokud si někdo přeje být pilotem letadla airbus, pak se nemůže divit, že bude studium stát milión a půl. Zároveň však dodal, že současná doba umí takovou situaci řešit. „Pokud má někdo talent, objeví ho v sobě a umí ho prodat, tak najde někoho, kdo mu s tím pomůže. Slyšel jsem, že velké letecké společnosti si vyhlížejí mladé talenty a těm za to, že u nich budou x let sloužit, zaplatí drahé studium. Placené studium má dva úhly. Může to být dítě bohatého podnikatele, kterému platí studium, aby nějakou školu vystudoval, nebo placená škola na prestižní místa, kde už vědí, že se uplatní.“ Bohužel se prý v Čechách nepodařilo takové věci správně nastavit. Při průměrné životnosti ministrů školství trvající rok a půl se to dá očekávat. V této funkci si prý umí představit mladého Václava Klause, kterému by dal šanci.

Došlo také na evropskou integraci a euro. „Cítím se být Evropanem, ale nemělo by se to přehánět. Zachoval bych si tvář, ale je nevyhnutelné, aby Evropa vystupovala jako jeden muž. Vím, že se toho bude těžko dosahovat a těžko mohu mít politikům za zlé, že chtějí vystupovat z Evropské unie. Ale jsme v jiné situaci, než Velká Británie a já bych chtěl, abychom zůstali Čechy a přitom byli Evropany,“ popsal Veselý. Zdůraznil také různorodé pohledy lidí například v Brně a Ostravě a pak v Curychu, nebo na letišti JFK v Americe. Vzpomněl na debatu s americkým taxikářem, který prohlásil, že Prahu zná, že je blízko Atén. „Je třeba vnímat český pohled, ale nezapomínat na pohled zvenčí,“ dodal Veselý.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Zuzana Koulová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Michal David a Vondráčková? Póvl, takoví lidé.” Miloš Zeman měl právě převzít moc. Zapadlý spis hovoří

7:10 „Michal David a Vondráčková? Póvl, takoví lidé.” Miloš Zeman měl právě převzít moc. Zapadlý spis hovoří

VZPOMÍNKY A PERLY Mně vadí, když Helenka Vondráčková prohlašuje, že bude volit pravicovou stranu. Mn…