Do konce června má být podle ředitele VZP jasno v řešení IZIP

27.05.2013 20:20

Do konce června by podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeňka Kabátka mělo být jasno v projektu elektronických zdravotních knížek IZIP. Po dnešním jednání správní rady to Kabátek řekl ČTK. Uvedl, že radním slíbil předložit na červnovém jednání "závěrečné řešení". Správní radu dnes také informoval o vývoji sporu s pražským Protonovým centrem, které žádá smlouvu na základě smlouvy o smlouvě budoucí. Její platnost ale VZP odmítá uznat.

Do konce června má být podle ředitele VZP jasno v řešení IZIP
Foto: red
Popisek: IZIP

"V řešení projektu IZIP mohu naznačit alespoň základní obrysy - trendujeme k závěru, že nechceme být majetkově účastni ve společnosti IZIP, kde máme nyní 51 procent akcií, a zároveň že chceme využít služeb portálu, abychom k němu získali vlastnická práva a nebyli závislí na žádné externí dodavatelské firmě, která portál provozuje," řekl ředitel.

Pražské Protonové centrum

Chce tedy, aby VZP převzala portál, skrze který komunikuje s lékaři, plátci pojistného i pojištěnci, konkrétní parametry obchodní dohody se podle ředitele nyní dojednávají. "Bylo by to standardní převzetí aktiv bez toho, aby VZP musela být účastna ve firmě," naznačil. Portál nyní provozuje pro VZP právě firma IZIP.

Ke sporu s pražským Protonovým centrem Kabátek doplnil, že pokud by smlouvu o smlouvě budoucí měla VZP naplnit, neúměrně by to výšilo výdaje na onkologickou péči.

VZP u civilního soudu požaduje, aby určil smlouvu o smlouvě budoucí za neplatnou. Protonové centrum se u rozhodčího soudu v Brně dožaduje smluvní pokuty, která podle něj vyplývá z nenaplnění smlouvy o smlouvě budoucí.

Dostupná a kvalitní péče

"VZP je zodpovědná za to, aby klientům poskytla dostupnou a kvalitní péči a hradila ji v případě, že ji potřebují. Kdo ji potřebuje, rozhoduje odborná společnost," uvedl ředitel s tím, že VZP jednoznačně všem svým klientům garantuje, že pokud je k léčbě doporučí lékaři z komplexních onkologických center, VZP ji zaplatí. Bude prý ale vždy hledat k léčbě pracoviště, kde zátěž na veřejné zdroje bude nižší.

"Informoval jsem právní radu o tom, že se VZP rozhodla uhradit léčbu klienta, dítěte, které z pohledu odborného potřebuje léčbu v Praze, i když je tu dražší než z ostatních protonových centrech," dodal Kabátek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…