Do superúřadu se budou moci dostat jen superúředníci, ujišťoval v ČT Dienstbier

17.04.2014 20:02

Ministr pro lidská práva a šéf Legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD) v televizi reagoval na kritiku ODS k návrhu služebního zákona. Podle předsedy strany Petra Fialy návrh jen zvýší byrokracii. Dienstbier proto upozornil na nízký počet úředníků a taky na to, že náklady na superúřad nebudou ani zlomkem toho, jak vysoké škody byly způsobeny neodborností úřadů dosud.

Do superúřadu se budou moci dostat jen superúředníci, ujišťoval v ČT Dienstbier
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dienstbier
reklama

Koaliční návrh zatím počítá se státními tajemníky, kteří by měli mít sedmileté funkční období. Navíc by mělo vzniknout generální ředitelství státní služby. Jeho šéf by mohl navrhovat polovinu členů do výběrové komise, která by státní tajemníky pro jednotlivé úřady vybírala. Řadu let odkládaný služební zákon je jedním z nejstarších ústavních dluhů České republiky. Jsme jedinou zemí EU, která zákon o státní službě nemá.

Dienstbierovi jde hlavně o stabilizaci úřednického aparátu. A do takového superúřadu by se měli dostat jenom superúředníci. Požadavky na ně budou vysoké; minimálně se ministr zmínil o vysokoškolském vzdělání s mnohaletou praxí. „Uvažujeme i o právnickém vzdělání,“ dodal v ČT. Nejasná je ale stále nezávislost na vládě. Tu ministr vidí v pouze jednom funkčním období.

ODS návrh služebního zákona kritizuje. Podle předsedy strany Petra Fialy to podle dosud zveřejněných informací vypadá, že návrh zvýší byrokracii a zabrání tomu, aby ve státní správě pracovali zkušení a schopní odborníci.

Dienstbier v ČT reagoval, že celé ředitelství by mělo mít jen 30 úředníků. Navíc upozornil na to, že náklady na zavedení státní služby nebudou ani zlomkem toho, jaké škody byly způsobeny tím, jak neodborné prostředí máme dosud.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…